Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki olej do dustera?
Autor Wiadomość
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2017-11-04, 23:45   

patrick-o napisał/a:
W książce serwisowej 1.5 dCi zalecana jest wymiana oleju bodajże co 30 tyś. km. .

W książce serwisowej mojego auta na pewno każą wymieniać olej i filtr co 20 tys. km. Wymieniam je co 15 tys. km.
_________________
Piotrek
 
     
Salomon


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Duster
Napęd: 4x4
Dołączył: 23 Lip 2013
Posty: 20
Skąd: Kalisz
Wysłany: 2017-11-16, 14:07   

Ja stosowałem Castrol ale chyba przerzucę się na Motul, ponieważ ma lepsze opinie. Ostatnio udałem się do serwisu Auto Marcin http://www.automarcin.pl/ i oznajmili mi, że najwyższy czas wymienić ten olej na nowy :) Ten silnik nie jest bardzo wymagający więc nie musicie lać najdroższych.
 
     
marccello
użytkownik Duster

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Wiek: 42
Dołączył: 31 Paź 2017
Posty: 68
Skąd: Bochnia
Wysłany: 2017-11-25, 20:55   Re: Jaki olej do dustera?

Pan Józek napisał/a:
Producent zaleca Elf evolution SXR 5W-40, Elf evolutnion SXR 5W-30 lub ELf competiton 10W-40? Podane w kolejności od najdroższego do najtańszego :-) A może stosujecie z powodzeniem inne marki?


W instrukcji nie widzę jaki olej do 1.6 16v ... dealer nie potrafił powiedzieć co już jest własne. Ktoś doradzi?
 
     
marccello
użytkownik Duster

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Wiek: 42
Dołączył: 31 Paź 2017
Posty: 68
Skąd: Bochnia
Wysłany: 2017-11-25, 21:00   

Pan Józek napisał/a:
DD napisał/a:
Trzeba było się na to nie godzić. A gdyby np. powiedzieli, że nie mają innego, to przyjechać ze swoim (5W40, RN 0700). C3 to jest niepotrzebnie dużo droższy olej, bo przeznaczony do diesli z DPFem (RN 0720). Żeby było jeszcze śmieszniej, to ten olej pewnie nie spełnia normy, jaką wg zaleceń Renaulta/Dacii powinien spelniać olej do silnika K4M (1.6 16V), a mianowicie RN 0700.



Cóż teraz jestem już bogatszy o te doświadczenia. W nowym miejscu serwisowania też mnie nieco oświecili co trzeba lać, a co nie. Elf evolution sxr 5W40 jest zalecany i dobrze dostosowany to tego silnika, o czym mnie solennie zapewniali (z resztą w instrukcji też jest). Tak jak pisałeś było to zwykłe przepłacanie :-)

PS. Gdzie kupujecie oleje? w sieci (allegro), czy w stacjonarnych sklepach?


W którym miejscu w instrukcji bo w rozdziale 4.4 oleje nic nie widzę.
 
     
urys

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Outdoor
Napęd: 4x4
Rocznik: 2017
Dołączył: 17 Sty 2018
Posty: 78
Skąd: WPI
Wysłany: 2018-04-18, 14:37   

Cytat:
Przy każdym silniku warto. Pamiętaj że silniki zasilane LPG pracują temperaturowo w cięższych warunkach. Według mnie zawsze warto wymieniać co 10 tyś. km. Trzeba wyrobić taki zdrowy nawyk ;)


Patric-o owszem pracują w temperaturowo cięższych warunkach, ale również prz LPG jest dużo mniej nagaru i innych zanieczyszczeń. Ja swoim scenikiem 300 tyś na LPG zrobiłem zmieniając olej co 15 tyś.(Mibil1) i silnik wyglądał jak nowy (słowa mechanika, który rozbierając nie mógł uwierzyć, że tyle najechane ma).
1.5 dCi to co 15tyś co najmniej a najlepiej co 10 tyś ze względu na problemy z panewkami bez zamków.
Pozdrawiam.
_________________
Black Pearl rządzi na dzielni!
 
     
Kubuch

Marka: Volkswagen / Fiat
Model: Golf / 500
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 57
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2018-04-19, 21:37   

urys napisał/a:
silnik wyglądał jak nowy (słowa mechanika, który rozbierając nie mógł uwierzyć, że tyle najechane ma).

Jak był taki nowy to po co go rozbierałeś? :-P
 
     
urys

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Outdoor
Napęd: 4x4
Rocznik: 2017
Dołączył: 17 Sty 2018
Posty: 78
Skąd: WPI
Wysłany: 2018-04-20, 06:59   

Założyli mi złą pompę wspomagania i się pasek osprzętu w rozrząd wkręcił.
_________________
Black Pearl rządzi na dzielni!
 
     
Abies

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Rocznik: 2017
Dołączył: 21 Cze 2017
Posty: 11
Wysłany: 2019-06-06, 15:28   

BoloSr napisał/a:
Mysle ze znajdziesz sporo osob na forum dacia :-)
Osobiscie wole sam kupic olej i dac serwisowi zeby to wlal a nie to co oni :-)


Tylko skąd wiesz że to Ci wleją :)
 
     
morfo

Marka: DAcia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 31 Gru 2013
Posty: 53
Skąd: Poland-eria
Wysłany: 2019-06-15, 09:30   

......ja przy śmiesznym przebiegu 8 tyś rocznie zmieniam olejek - co 1,5 roku - od zawsze używałem w samochodach valvoline synpower 5w40 - od czasu jak mi kumpel opowiedział jak to mu olej wymienili na zasadzie - zapraszam przed TV podamy kawę - panowie przewietrzyli maskę silnika przez godzinę i oddali samochodzik ze starym olejem i filtrem.
_________________
 
     
tomekptk
I like Duster


Marka: Dacia
Model: Duster f.2
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2022
Dołączył: 31 Paź 2014
Posty: 94
Skąd: OK, DKL
Wysłany: 2019-06-15, 13:41   

morfo napisał/a:
......ja przy śmiesznym przebiegu 8 tyś rocznie zmieniam olejek - co 1,5 roku - od zawsze używałem w samochodach valvoline synpower 5w40 - od czasu jak mi kumpel opowiedział jak to mu olej wymienili na zasadzie - zapraszam przed TV podamy kawę - panowie przewietrzyli maskę silnika przez godzinę i oddali samochodzik ze starym olejem i filtrem.


Robię tak samo. Przy przebiegach poniżej 10 tys. nie ma sensu częstsza wymiana oleju. Tym bardziej, że nowoczesne syntetyki mogą naprawdę dużo wytrzymać. Stosuję zwykle elf 5w40 sxr evolution. Mój kolega skrytykował mnie, że koniecznie co rok, bo coś tam, woda itp. Tylko, że on teraz czegoś musi wymieniać uszczelkę pod głowicą w 7 letnim volkswagenie, a ja jeżdżę i nie muszę dolewać oleju między wymianami.
Myślę, że tak jak we wszystkim należy zachować po prostu zdrowy rozsądek.
_________________
I like Duster
 
     
Hiszpan_JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 25 Lut 2019
Posty: 388
Skąd: KTA
Wysłany: 2019-06-15, 14:31   

tomekptk, Myślisz że to dlatego że za często wymieniał olej??? :shock: :shock: :shock:
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
----------------------------
Witaj Gość :-)
 
     
tomekptk
I like Duster


Marka: Dacia
Model: Duster f.2
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2022
Dołączył: 31 Paź 2014
Posty: 94
Skąd: OK, DKL
Wysłany: 2019-06-15, 14:45   

Hiszpan_JS napisał/a:
tomekptk, Myślisz że to dlatego że za często wymieniał olej??? :shock: :shock: :shock:


Kto wie? Są "specjaliści", którzy potrafią spieprzyć najprostszą czynność. Generalnie, to co napisałem - trzeba zachować zdrowy rozsądek. Jeszcze z nim nie rozmawiałem po jego problemie, ale na pewno coś przeoczył lub miał pecha albo nieprawidłowo postępował, oczywiście poza książkowymi, regulaminowymi wymianami oleju :lol: :lol:
_________________
I like Duster
 
     
Hiszpan_JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 25 Lut 2019
Posty: 388
Skąd: KTA
Wysłany: 2019-06-15, 14:56   

Jakoś nie mogę wymyślić co można spieprzyć/przeoczyć żeby po wymianie oleju była do wymiany uszczelka pod głowicą.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
----------------------------
Witaj Gość :-)
 
     
tomekptk
I like Duster


Marka: Dacia
Model: Duster f.2
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2022
Dołączył: 31 Paź 2014
Posty: 94
Skąd: OK, DKL
Wysłany: 2019-06-15, 15:06   

Hiszpan_JS napisał/a:
Jakoś nie mogę wymyślić co można spieprzyć/przeoczyć żeby po wymianie oleju była do wymiany uszczelka pod głowicą.


I nie twierdzę, że wymiana oleju była tutaj przyczyną, nie jestem mechanikiem tylko kierowcą z wieloletnim doświadczeniem, ale czytałem posty, gdzie np. skarżono się na wadliwe filtry oleju, może włączy się do dyskusji jakiś mocno doświadczony fachowiec, ale generalnie cały czas chodzi mi o umiar, myślenie, a nie sztywne trzymanie się dogmatów. Nie zawsze zatem ignorancja może być skorygowana książką, potrzebne jeszcze jest myślenie = zdrowy rozsądek.
_________________
I like Duster
 
     
Hiszpan_JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 25 Lut 2019
Posty: 388
Skąd: KTA
Wysłany: 2019-06-15, 15:33   

tomekptk napisał/a:
Mój kolega skrytykował mnie, że koniecznie co rok, bo coś tam, woda itp. Tylko, że on teraz czegoś musi wymieniać uszczelkę pod głowicą w 7 letnim volkswagenie, a ja jeżdżę i nie muszę dolewać oleju między wymianami.

tomekptk napisał/a:
I nie twierdzę, że wymiana oleju była tutaj przyczyną, ...

Jeśli źle zrozumiałem to "zwracam honor", ale dla mnie wygląda to tak, że jedna wymiana z drugą ma bezpośrednią zależność. Natomiast co do myślenia, masz całkowitą rację.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
----------------------------
Witaj Gość :-)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 10