Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Opony - Letnie, wielosezonowe, zimowe
Autor Wiadomość
Andre59

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Open
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Dołączył: 14 Mar 2017
Posty: 37
Wysłany: 2017-11-28, 20:24   

Policzyłem sobie ostatnio koszty użytkowania opon letnie/zimowe i całorocznych zakładając 12 lat eksploatacji samochodu przy przebiegach rocznych rzędu 5 tys km oraz wymianę fabrycznie zamontowanych opon po 6 latach. Przyjmuję, że fabryczne Micheliny będą używane jako letnie lub całoroczne. Jeżdżę prawie wyłącznie po mieście. Najdroższą opcją okazało się co sezonowe wymienianie opon na tych samych felgach - ok. 5160 zł. Tańsze jest zakupienie felg stalowych+opony zimowe i samodzielne zmienianie całych kół. Tu koszt szacuję na 4520 zł. Najtańsza opcja to wykorzystanie posiadanych opon Michelin jako całorocznych i potem zakup nowych już typowo całorocznych opon dobrej marki. Tu koszt można oszacować na 1700 zł.
Przez wiele lat jeździłem na oponach całorocznych i nie sprawiało mi to problemów. Nie wiem tylko jak Michelin Latitude Tour radzą sobie w warunkach zimowych. Może ktoś z koleżanek/kolegów coś na ten temat napisze?
Preferuję spokojny styl jazdy :)
 
     
dani3llo


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Dołączył: 02 Sie 2017
Posty: 17
Wysłany: 2017-11-30, 13:53   

Miałem ten sam dylemat, zadałem pytanie do MICHELIN i dostałem taką informację:

W związku z Pańskim zapytaniem, chcielibyśmy Pana poinformować, że opony MICHELIN Latitude Tour HP są oponami letnimi. Oznaczenie M+S (Mud and Snow) jest oznaczeniem często stosowanym w oponach przeznaczonych do SUV-ów i pojazdów 4x4, ze względu na zastosowaną mieszankę gumową. W żadnym jednak wypadku nie polecamy stosowania tych opon w warunkach zimowych.

Pozdrawiamy serdecznie,

Serwis Obsługi Klienta
Telefon: (00) 800 121 49 70
Adres mailowy: contact@tc.michelin.eu
Formularz kontaktowy: http://www.michelin.pl/kontakt
Oficjalna strona internetowa: www.michelin.pl
 
     
Andre59

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Open
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Dołączył: 14 Mar 2017
Posty: 37
Wysłany: 2017-12-01, 13:21   

I to jest konkretna odpowiedź. Wczoraj zamówiłem w ASO cztery koła zimowe z oryginalnymi felgami stalowymi stylizowanymi i oponami Dębica Frigo HP2.
Ciekawie wyszło porównanie śladów opon Michelin Latitude i Dębica Frigo 2 (mam w innym samochodzie) na śniegu. Od razu widać, że te Michelin'ki nie "wgryzają" się w podłoże tak jak Frigo.
 
     
SoshoX

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Dołączył: 15 Gru 2017
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-12-16, 22:24   

Witam serdecznie. Przeczytałem wszystkie posty w tym temacie i dalej nie wiem jakie opony na zimę do DD założyć. Mam całoroczne ale nie odpowiadają mi, chcę zakupić zimówki. Sporo jeżdżę poza szosą, więc fajnie jak by dawały radę właśnie w takim terenie, wyjazdy w góry, gdzie często sporo śniegu, lód itp. Co byście polecili tak do 1600 zł za kompet. Im taniej tym lepiej :)
 
     
Andre59

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Open
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Dołączył: 14 Mar 2017
Posty: 37
Wysłany: 2017-12-18, 12:38   

Długo przeglądałem ofertę rynkową i mój wybór padł na opony Dębica Frigo HP2. Tanio i dobra jakość. Dość agresywna rzeźba bieżnika daje nadzieję na sprawne poruszanie się po śniegu i w terenie.
 
     
SoshoX

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Dołączył: 15 Gru 2017
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-12-18, 13:31   

Ja też poświęciłem na to trochę czasu. U mnie wybór padł na NOKIAN WR D4 215/65/16 102HP XL. Są już w drodze do mnie. Teraz czekam na śnieg, lód, błoto pośniegowe i zobaczymy jak się będą spisywały.
 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2017-12-18, 14:04   

SoshoX napisał/a:
wybór padł na NOKIAN WR D4 215/65/16 102HP XL.


Kupiłem jakiś czas temu. Jestem b. zadowolony. Czuć różnicę. Bardzo podnoszę komfort jazdy (są ciche).
_________________
Piotrek
 
     
terminus


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Wiek: 52
Dołączył: 02 Paź 2016
Posty: 58
Skąd: Mińsk Mazowiecki
Wysłany: 2017-12-30, 14:39   

Ja postanowiłem pozostać przy uniwersalnych, zamieniłem Micheliny na Nokian WeatherProof SUV (mają pełną homologację zimową), sprawdzone na razie na śniegu (również kopnym), i są bez zarzutu.
 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2017-12-31, 13:58   

Dziś miałem okazję przetestować Nokiany Wr D4 w trudnych, zimowych warunkach: śnieg, błoto pośniegowe, zajeżdżony śnieg, temperatura nieco powyżej 0 C, trochę deszczu z nieba. Samochód radził sobie nadzwyczaj dobrze. Oczywiście, wyprzedzając inne auta czułem opór podczas pokonywania band śniegu na środku jezdni (nie włączałem 4x4), ale generalnie - dobrze szło.
_________________
Piotrek
 
     
urys

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Outdoor
Napęd: 4x4
Rocznik: 2017
Dołączył: 17 Sty 2018
Posty: 78
Skąd: WPI
Wysłany: 2018-01-18, 08:31   

Terminus będziesz zadowolony z Nokian WeatherProof SUV. Mam je już drugi rok, zrobiłem ponad 35 tyś. i jeszcze na lato się nadadzą, niestety kupiłem tuż przed latem, więc teraz trochę kiepsko. Ale pierwsza zima, mega pozytyw a na deszcz lepszych nie miałem.
_________________
Black Pearl rządzi na dzielni!
 
     
jammo


Marka: Opel , Hyundai, Dacia
Model: Astra, i30, Duster2
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Wiek: 61
Dołączył: 26 Lip 2017
Posty: 226
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2018-01-18, 19:11   

piku napisał/a:
Dziś miałem okazję przetestować Nokiany Wr D4 w trudnych, zimowych warunkach: śnieg, błoto pośniegowe, zajeżdżony śnieg, temperatura nieco powyżej 0 C, trochę deszczu z nieba. Samochód radził sobie nadzwyczaj dobrze. Oczywiście, wyprzedzając inne auta czułem opór podczas pokonywania band śniegu na środku jezdni (nie włączałem 4x4), ale generalnie - dobrze szło.

Hej, kupiłem i ja w tamtym roku te Nokian WR D4 dla siebie i dla córki , ale do aut osobowych. Wiem , że sprawują się dobrze i są ciche. Teraz po zakupie Dustera w tym roku , pewnie też postawię na zimówki z Nokiana. Mam jednak pytanie, czy te Nokian WRD 4 co kupiłeś do Dustera , to są takie jak dla osobówek, czy mają jakieś inne oznaczenia jak dla SUVA ?
 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2018-01-18, 20:20   

jammo napisał/a:
czy te Nokian WRD 4 co kupiłeś do Dustera , to są takie jak dla osobówek, czy mają jakieś inne oznaczenia jak dla SUVA ?


215/65R16 102H XL NOKIAN WR D4 - to zapis z faktury, czyli mają oznaczenie XL informujące o wzmocnionych bokach. To jest wersja do SUV-ów, choć bieżnik jest chyba taki sam, jak w przypadku osobówek.
_________________
Piotrek
 
     
Kacper_Potocki


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.2 TCe
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Rocznik: 2017
Wiek: 45
Dołączył: 13 Gru 2017
Posty: 72
Skąd: Kęty
Wysłany: 2018-02-01, 14:43   

Andre59 napisał/a:
Długo przeglądałem ofertę rynkową i mój wybór padł na opony Dębica Frigo HP2. Tanio i dobra jakość. Dość agresywna rzeźba bieżnika daje nadzieję na sprawne poruszanie się po śniegu i w terenie.


Są świetne jeśli chodzi o śnieg. Niestety na mokrej nawierzchni nie radzą sobie już tak dobrze. Ale w tej cenie nie ma lepszych opon zimowych (tylko gdzie ta zima u nas ostatnio?)

Natomiast ja ponad rok rozmyślałem czytając wszelkie testy opon zimowych i letnich. Jeśli chodzi o zimowe to wybrałem Michelin Alpin 5 - mają najlepszą trakcję na suchym, mokrym i po śniegu. Niestety są drogie i mają duże opory toczenia, co wychodzi na spalaniu. No ale obecnie na nich jeżdżę.

Co do letnich to zdecydowałem się na znane mi i doskonałe opony Uniroyal Rain Expert 3. Zdecydowałem, że po suchym każda opona dobrze pojedzie, a mi zależy na tym, aby po mokrym auto dobrze trzymało się drogi. Ta opona ma wadę, że dość szybko się zdziera, bieżnik jest miękki i bardzo głęboki, przez co wbija się w niego masę kamyczków i są dość głośne. Nie znam lepszych opon letnich, które mają nie być twarde jak skała. Dusterem nie wchodzi się w zakręty z dużymi prędkościami, za to czasem trzeba zjechać z asfaltu na inne podłoże.
_________________
Kacper Potocki
www.KacperPotocki.pl
salon@dogspassion.pl
 
 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2018-02-02, 19:44   

Kacper_Potocki napisał/a:
Co do letnich to zdecydowałem się na znane mi i doskonałe opony Uniroyal Rain Expert 3.


Oryginały jeżdżą co najmniej równie dobrze. Nie widzę powodu zmiany akurat na Unirolki. Gdyby na coś cichszego, to owszem - poprawa komfortu akustycznego. Pewnie Unirolki kupiłeś w dobrej cenie i nie dopłacałeś (w związku ze sprzedażą oryginałów)?
_________________
Piotrek
 
     
Mircajs
Mico

Marka: Dacia
Model: DUSTER
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Dołączył: 05 Lut 2018
Posty: 5
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-26, 08:36   

Witam, jako że odebrałem niedawno mojego Dusterka na letnich Michelinach, postanowiłem oglądając materiały na YT i wgłebiając sie w opinie załozyć https://www.oponeo.pl/dan...-v-xl#153030912 :-)
_________________
==================
Mirek Szczecin

https://www.facebook.com/groups/duster1/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 10