Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziwne zachowanie klimatyzacji
Autor Wiadomość
Paw-ELK


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 25 Cze 2021
Posty: 28
Skąd: PZ
Wysłany: 2021-07-01, 12:10   Dziwne zachowanie klimatyzacji

Zauważyłem w swoim nowym aucie nieco dziwne zachowanie układu klimatyzacji. Mianowicie, przy włączonej klimie, co kilkanście - dwadzieścia kilka sekund słychać spod maski pstryknięcie przekaźnika włączającego sprężarkę. Towarzyszy temu chwilowy wzrost obrotów z ok. 850/min do ~ 950. Po chwili obroty wracają do 850/min. I tak w kółko. Ok. 20 sekund przerwy, pstryknięcie przekaźnika wraz ze wzrostem obrotów i powrót obrotów do poziomu 850/min. Jak wyłączę klimatyzację, problem znika. Wygląda na to, że nie wpływa to na chłodzenie - klimatyzacja chłodzi dobrze. To dziwne zachowanie zauważyłem od razu po wyjeździe z salonu (choć wtedy moją uwagę zwróciły tylko zmieniające się co jakiś czas obroty). Pstrykniecia przekaźnika w zasadzie ze środka auta nie słychać, zwłaszcza jak jest włączone radio.
Moje pytanie jest takie: czy ktoś z właścicieli Dustera w wersji Prestige z automatyczną klimą zaobserwował u siebie coś podobnego? Innymi słowy: czy TTTM i nie należy się tym przejmować tylko jeździć?
 
     
Przemko

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Rocznik: 2021
Wiek: 51
Dołączył: 03 Maj 2019
Posty: 15
Skąd: wielkolpolskie
Wysłany: 2021-07-01, 20:07   

Kolego ja jeszcze nie mam auta ale będę miał być może za tydzień ( tak mówi sprzedawca ), kolor będę miał taki sam jak TY ( i też przednie chlapacze i listwy progowe :-) ) . Ale do rzeczy sprawdzę czy u mnie będzie podobnie jak je odbiorę i Ci napiszę
_________________
Już jest Dacia
 
     
mikeleft

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 29 Lip 2019
Posty: 271
Wysłany: 2021-07-05, 10:37   

Czy to się dzieje głównie, gdy auto stoi?
Stań przed maską i sprawdź, czy co dwadzieścia kilka sekund zaczyna wyć wentylator.
Sama sprężarka stawia duży opór na pasku "klinowym", dlatego silnik podbija obroty. Mam tak we wszystkich autach z klimatyzacją.
 
     
marta123

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Essential
Napęd: 4x2
Rocznik: 2020
Wiek: 38
Dołączyła: 04 Lut 2021
Posty: 62
Skąd: ELW
Wysłany: 2021-07-05, 11:21   

Mam klimatyzację manualną i to samo. TTTM. Nie rzutuje na działanie.
_________________
Another one drives the Duster!
 
     
Paw-ELK


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 25 Cze 2021
Posty: 28
Skąd: PZ
Wysłany: 2021-07-05, 21:08   

mikeleft napisał/a:
Czy to się dzieje głównie, gdy auto stoi?

Dokładnie tak

mikeleft napisał/a:
Stań przed maską i sprawdź, czy co dwadzieścia kilka sekund zaczyna wyć wentylator.
Sama sprężarka stawia duży opór na pasku "klinowym", dlatego silnik podbija obroty. Mam tak we wszystkich autach z klimatyzacją.


Silnik pracuje momentami troszkę głośniej, momentami ciszej (jakby się coś włączało), ale nie wiem czy to wentylator. Jeśli tak, to jest dość cichy.
 
     
Paw-ELK


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 25 Cze 2021
Posty: 28
Skąd: PZ
Wysłany: 2021-07-05, 21:09   

marta123 napisał/a:
Mam klimatyzację manualną i to samo. TTTM. Nie rzutuje na działanie.


jesli tak to jestem uspokojony :-D
 
     
Paw-ELK


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 25 Cze 2021
Posty: 28
Skąd: PZ
Wysłany: 2021-07-11, 15:00   

Nagrałem ten efekt. Silnik po otwarciu maski słychać dość głośno ale to nie diesel tylko 1.3 130 :-D Ten dźwięk, o którym piszę jest wyraźnie słyszalny. To że przy włączaniu sprężarki klimy jest taki dźwięk to normalne (w każdym aucie z ręczną klimą tak miałem), tylko czy ona powinna się w automatycznej wersji co chwilę włączać i wyłączać:

https://youtu.be/BuMA7mG-lOw
 
     
marta123

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Essential
Napęd: 4x2
Rocznik: 2020
Wiek: 38
Dołączyła: 04 Lut 2021
Posty: 62
Skąd: ELW
Wysłany: 2021-07-12, 11:17   

W sumie nie wiem, nie wsadzam głowy pod maskę gdy pracuje klima. Aż z ciekawości odpalę chłopa scenika (klima automat) i tak uczynię. A swoją drogą....to auto jeździ w ogóle czy go tylko osłuchujesz bo takie czyściutkie pod maską jakby w gablocie trzymane ;-)
_________________
Another one drives the Duster!
 
     
Paw-ELK


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 25 Cze 2021
Posty: 28
Skąd: PZ
Wysłany: 2021-07-12, 12:14   

marta123 napisał/a:
A swoją drogą....to auto jeździ w ogóle czy go tylko osłuchujesz bo takie czyściutkie pod maską jakby w gablocie trzymane ;-)


Jeździ :mrgreen: Ale na liczniku ma około 800 km, a kiedy robiłem to nagranie to miał może tak z 500 🙂
 
     
Hipolit
Ojciec dyrektor


Marka: Renault
Model: Koleos II
Napęd: 4x4
Dołączył: 17 Kwi 2020
Posty: 231
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2021-07-12, 13:05   

To jest normalna praca klimatyzacji. To pstryknięcie to włączająca się sprężarka. Klima pracuje właśnie w takich cyklach we wszystkich autach. W jednych głośniej w innych ciszej. Obroty są podnoszone, bo masz większe obciążenie układu - pasek ma do napędzenia dodatkowe urządzenie. Nie ma się czym przejmować.
 
     
Paw-ELK


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 25 Cze 2021
Posty: 28
Skąd: PZ
Wysłany: 2021-07-12, 21:34   

Hipolit napisał/a:
To jest normalna praca klimatyzacji. To pstryknięcie to włączająca się sprężarka. Klima pracuje właśnie w takich cyklach we wszystkich autach. W jednych głośniej w innych ciszej. Obroty są podnoszone, bo masz większe obciążenie układu - pasek ma do napędzenia dodatkowe urządzenie. Nie ma się czym przejmować.


Dzięki :-)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 11