Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Różnice w światłąch Duster 2 ph1 i ph2
Autor Wiadomość
Hipolit
Ojciec dyrektor


Marka: Renault
Model: Koleos II
Napęd: 4x4
Dołączył: 17 Kwi 2020
Posty: 230
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2022-01-28, 17:28   

tomkasz, jak dzwoniłem do ITS w Wwie to powiedzieli mi, że póki co nie ma na to szans ze względu na przepisy. Ale myślę, że to kwestia czasu. Skoro Philips i Osram przeforsowali to w Niemczech i jeszcze paru krajach, to będą dążyli do zalegalizowania na tych rynkach, gdzie potencjalny zbyt jest duży, a w Polsce Daci jeździ całkiem sporo.

Kwestii ceny retrofitów led do Dustera nie będę poruszał, bo hm... niska nie jest.

Ale jako ciekawostkę napiszę, że zrobiłem porównanie zakresu świecenia - odległość i doświetlenie pobocza mojego Dustera z obecnymi żarówkami Osram i lamp pure led z nowego Koleosa. Światła z Dustera o dziwo mają ciut dalsze pole oświetlenia przed autem, szczególnie lepiej wypadła prawa strona. Doświetlenie poboczy przed samym autem wypadło trochę gorzej. Koleos szerzej świeci na boki. Ale w dalszej odległości już tak dużej przewagi oświetlenia Koleosa nie było. Można powiedzieć, że wypadło podobnie. Tylko, że pure ledy z Koleosa wyglądają dużo ładniej :mrgreen: Ale w przypadku usterki, to nawet nie chcę myśleć...
 
     
Lelupi

Marka: Renault/Dacia
Model: Duster 2 ph.1/2
Dołączył: 22 Sty 2021
Posty: 32
Wysłany: 2022-01-29, 12:04   

Hipolit napisał/a:
tomkasz, jak dzwoniłem do ITS w Wwie to powiedzieli mi, że póki co nie ma na to szans ze względu na przepisy. Ale myślę, że to kwestia czasu. Skoro Philips i Osram przeforsowali to w Niemczech i jeszcze paru krajach, to będą dążyli do zalegalizowania na tych rynkach, gdzie potencjalny zbyt jest duży, a w Polsce Daci jeździ całkiem sporo.

Kwestii ceny retrofitów led do Dustera nie będę poruszał, bo hm...

Trochę cierpliwości, coś się dzieje w sprawie Led do Dustera.
Jesienią na grupach fejsbukowych firma Osram lub Philips (przepraszam nie pamiętam) poszukiwała posiadaczy Dustera fl phase 1 z Warszawy w celu montażu "żarówek" led, oraz zrobienia przeglądu technicznego auta, wszystko profesjonalnie z wynagrodzeniem za poświęcony czas.
 
     
mci

Marka: Dacia / Dacia
Model: Lodgy / Duster
Dołączył: 23 Gru 2021
Posty: 3
Wysłany: 2022-01-30, 20:03   

Czy w nowym dusterze po FL wg przepisów można na dziennych światłach jeździć również w czasie opadów? Tylne są wtedy włączone z tego co wyczytałem...
 
     
tomkasz
1.4T!LPG!


Marka: Opel
Model: Astra
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 124
Wysłany: 2022-01-30, 20:19   

W aktualnych przepisach nie ma nic o światłach dziennych w czasie deszczu - czyli nie można ich używać.

Cytat:
Jak używamy świateł mijania

Kierujący ma obowiązek używania świateł mijania podczas jazdy przez całą dobę. Jednakże od tej zasady jest wyjątek: w czasie od świtu do zmierzchu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. (na podst Art 51 PoRD)

W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. A więc w opisanych warunkach nie można używać świateł do jazdy dziennej. (na podst Art 30.1 PoRD)


link do obszernego artukułu
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
     
mci

Marka: Dacia / Dacia
Model: Lodgy / Duster
Dołączył: 23 Gru 2021
Posty: 3
Wysłany: 2022-01-30, 20:25   

Tego się spodziewałem, po tym co udało mi się znaleźć. Choć uzasadnienie włączonych tylnych świateł pozycyjnych w nowej wersji było właśnie niby takie, że ludzie zapominają się w deszczu i mgle. Ciekawe co na to milicja.
 
     
Cytrynola


Marka: Dacia
Model: Duster 2
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 14 Kwi 2021
Posty: 135
Wysłany: 2022-02-10, 15:56   

Policja się zwykle tego nie czepia, a powinna, bo ludzie zaczynają już przeginać. Ostatnio opady śniegu, że prawie nic nie widać, a połowa luda na dziennych, "bo włączają się automatycznie".

Hipolit napisał/a:
Założyłem Osramy Night Breaker +150. Chciałem kupić +200, ale nie było na miejscu no i cena była dużo wyższa.
Dobrze w testach wypadają też Philipsy racing vision gt200.
Nie wiem jak z żywotnością. To się dopiero okaże. :mrgreen:

Ps. Po zamontowaniu sprawdziłem ustawienie na stacji diagnostycznej, żeby mieć pewność. Pierwsza jazda w nocy to był szok. Śnieg popadał i miałem wrażenie, że jadę na drogowych tak wydawało się jasno. :-P


Ja jeździłem na Philipsach Vision Plus i Osram Night Breaker chyba z sześć lat, przy czym samochód był używany codziennie i ponad połowa kilometrów to były trasy.
Trwałość obu tych żarówek była na poziomie 9-12 miesięcy, a potem padały po dwie w odstępie czasem paru dni. Ale nie powiem warto było, bo jazda po nocy była nieporównywalnie lepsza, niż na zwykłych żarówkach. Niestety pomimo poprawnego ustawienia reflektorów zdarzały mi się na trasie mrugania kierowców z przeciwka.
_________________
Witam wszystkich, muszę się przyznać, że DD jest żony, a ja tylko czasem z niej korzystam ;)
 
     
Hipolit
Ojciec dyrektor


Marka: Renault
Model: Koleos II
Napęd: 4x4
Dołączył: 17 Kwi 2020
Posty: 230
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2022-02-10, 16:54   

Cytrynola, u mnie mrugają odkąd zrobiłem chipa, bo po chipie przy ostrzejszym przyspieszaniu tył przysiada :-P
 
     
Sajmon117

Marka: Dacia
Model: DUSTER 2 LPG
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 09 Cze 2018
Posty: 415
Skąd: pow,wejherowski
Wysłany: 2022-02-10, 17:18   

Ja bym zamknął ten temat bo jest ciężki i kiepski
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2022-02-10, 21:46   

Cytrynola napisał/a:
Policja się zwykle tego nie czepia, a powinna, bo ludzie zaczynają już przeginać. Ostatnio opady śniegu, że prawie nic nie widać, a połowa luda na dziennych, "bo włączają się automatycznie".


Ponieważ te przepisy są źle sformułowane. Skoro jest "obowiązek jazdy na światłach", to powinien dotyczyć i przednich i tylnych. Stąd wniosek, że albo w ogóle nie powinno być tak zwanych "świateł dziennych", i wszyscy jeździmy na światłach mijania, albo (skoro już są wprowadzane) światła do jazdy dziennej powinny być tak skonstruowane, by świeciły razem z tylnymi.
Przykład z życia.

Jadę sobie radośnie autostradą, leje jak z cebra, ściana wody. V około 100 parę. W niedużej odległości widzę (w ogólnie szarej ścianie) nieco ciemniejszą plamę. Zwolniłem. W odległości kilku może kilkunastu metrów przede mną ukazał się samochód. Kolor ciemno szary, idealnie zlewający się z tłem (w tych warunkach pogodowych).
Gdy zrobiło się bezpiecznie, minąłem go. Oczywiście pomykał na dziennych. Z tyłu nic nie widać.

Gdyby jechał na "mijankach" zauważyłbym czerwone punkciki z dużo większej (czytaj bezpiecznej) odległości. Gdybym nie zaufał intuicji, to mógłbym wylądować na nim i wywołać tęgi karambol.

Swoją drogą obstawiam, że mniej więcej taka jest geneza większości karamboli na drogach szybkiego ruchu.

I nikt mi nie wmówi, że ledy do jazdy dziennej poprawiają bezpieczeństwo czy tam widoczność. Poprawiałyby, gdyby były sprzężone z tyłem, tak jak normalne światła w aucie.
 
     
tomkasz
1.4T!LPG!


Marka: Opel
Model: Astra
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 124
Wysłany: 2022-02-11, 12:43   

Przepisy są jasne a myślenie nie boli (podobno, mnie chyba nie - tak mi się wydaje ;-) ). W momencie jakichkolwiek opadów obowiązują światła mijania, a przeciwmgielne przednie należało by przy ograniczonej widoczności włączyć (tutaj powiedzmy jest trochę to "luźno" sformułowane). A tylne światło p.mg. przy widoczności mniejszej niż na 50m. W takim przykładzie na autostradzie i ulewnym deszczu powinny być co najmniej światła mijania i zastanowiłbym się nad przeciwmgielnym (przeciwmgłowym) tylnym, jeżeli widoczność była zbyt "krótka".
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
     
tomkasz
1.4T!LPG!


Marka: Opel
Model: Astra
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 124
Wysłany: 2022-02-11, 12:49   

Hipolit napisał/a:
Ale jako ciekawostkę napiszę, że zrobiłem porównanie zakresu świecenia - odległość i doświetlenie pobocza mojego Dustera z obecnymi żarówkami Osram i lamp pure led z nowego Koleosa. Światła z Dustera o dziwo mają ciut dalsze pole oświetlenia przed autem, szczególnie lepiej wypadła prawa strona. Doświetlenie poboczy przed samym autem wypadło trochę gorzej. Koleos szerzej świeci na boki. Ale w dalszej odległości już tak dużej przewagi oświetlenia Koleosa nie było. Można powiedzieć, że wypadło podobnie. Tylko, że pure ledy z Koleosa wyglądają dużo ładniej Ale w przypadku usterki, to nawet nie chcę myśleć...


Hipolit zdecydowanie potwierdzam, świała Dustera są naprawdę dobre (z fabrycznymi żarówkami Osram). Kiedyś miałem Renault Scenic I ph.2 i tam były najlepsze światła halogenowe jakie do Dustera widziałem :-D . Fizyki nie da się oszukać - duży odbłyśnik = lepsze światła (o ile umie się je wykorzystać/zaprojektować). Mam wrażenie, że Renault (a jak widać i Dacia) robiła jedne z najlepiej zaprojektowanych świateł mijania. Czas przeszły bo nie jeździłem niczym nowo zaprojektowanym z tej marki (a Duster 2 ph.1 nie ma najnowszej technologii świecenia wg mnie).
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
     
tomekptk
I like Duster


Marka: Dacia
Model: Duster f.2
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2022
Dołączył: 31 Paź 2014
Posty: 94
Skąd: OK, DKL
Wysłany: 2022-02-11, 19:07   

Kapitan Shinobi napisał/a:


I nikt mi nie wmówi, że ledy do jazdy dziennej poprawiają bezpieczeństwo czy tam widoczność. Poprawiałyby, gdyby były sprzężone z tyłem, tak jak normalne światła w aucie.


Też mnie to denerwuje, deszcz (nawet drobny), mgła, zmierzch itp. - włączamy światła mijania. Też myślałem, że po co LED skoro ludzie ich nieprawidłowo używają, ale z drugiej strony wielu z tych pseudo kierowców i tak w takich trudniejszych warunkach nie włączyłoby żadnych świateł, więc dobrze, że chociaż takie "dzienne" mają. Mogę się założyć, że wielu z nich myśli, że mając z przodu dzienne, to z tyłu też coś mają. Przecież taka wiedza to konieczność przeczytania instrukcji lub samodzielnego sprawdzenia stanu oświetlenia - straszne!
_________________
I like Duster
 
     
apede

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 29 Cze 2021
Posty: 110
Skąd: miasto 9 zajezdni
Wysłany: 2022-02-14, 11:50   

tomkasz napisał/a:
Fizyki nie da się oszukać - duży odbłyśnik = lepsze światła

To prawda. Krótkie są dobre.
Szkoda mi tylko kiepskich długich świateł - kierunkowskaz zabiera połowę miejsca.
Gdyby kierunek zrobić np. z dziennymi jako dwukolorowy LED, to odbłyśnik długich byłby 2x większy.
 
     
Black Dusty

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2018
Dołączył: 05 Lis 2019
Posty: 346
Wysłany: 2022-03-29, 12:19   

Lelupi napisał/a:
Trochę cierpliwości, coś się dzieje w sprawie Led do Dustera.

Chyba jednaj trochę więcej
https://www.auto-swiat.pl...-zrobic/lrllzw2
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 10