Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymina filtra powietrza dCi 90KM
Autor Wiadomość
BoloSr
Czarny Zadymiacz


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 90KM
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2013
Wiek: 49
Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 1205
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2014-03-25, 07:55   Wymina filtra powietrza dCi 90KM

Witam i sie zapytam czy ktoś to robił sam ???
Chodzi o silnik 90 KM tak jak na fotce :)



W książce serwisowej podają ze wymian po 3 latach albo 60 tys km co według mnie jest nie do przyjęcia tak samo powinno się wymieniać jak filtr oleju i sam che to zrobić bo serwis pewnie skroi :(
_________________

1.5dCi 90KM (115KM/260Nm)
 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2014-07-05, 10:57   Re: Wymina filtra powietrza dCi 90KM

BoloSr napisał/a:
W książce serwisowej podają ze wymian po 3 latach albo 60 tys km co według mnie jest nie do przyjęcia (


Masz zupełną rację. To nie do przyjęcia. Nie wymieniłem filtra powietrza podczas przeglądu po 20 tys., więc gdy niedawno byłem w serwisie, kazałem go wymienićr. Zapłaciłem w sumie ok. 80 zł. Filtr kosztował 50 (uznałem, ze nie się co zastanawiać, bo w internecie dam 32 plus 15 za wysyłkę i wyjdzie podobnie), reszta to robocizna. Wyjęty filtr jest (jeszcze leży w śmieciach w garażu, choć już sfotografowany) koszmarnie brudny, zapchany. Zdecydowanie należy wymieniać co 20 tys. lub częściej, jeżeli ktoś sporo jeździ po kurzących drogach.
Sama wymiana jest prosta, natomiast dostanie się do filtra wymaga odkręcania całej osłony silnika (piszę o dCi 1,5 110 KM), która ma charakter profilu zamkniętego i spełnia częściowo rolę rur dolotowych do silnika. To nie jest tylko plastikowa osłona. To wymaga odkręcenia/odłączenia kilku rur i odkręcenia sporej liczby śrubek, aczkolwiek trudne nie jest.

duster wytłumianie (36).JPG
filtr DD po 27 tys. km
Plik ściągnięto 377 raz(y) 115,41 KB

_________________
Piotrek
Ostatnio zmieniony przez piku 2014-10-29, 18:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
DD

Marka: Dacia
Model: Duster (ph2) marine bleu, K4M
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Duster
Napęd: 4x2
Rocznik: 2015
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 1179
Skąd: ok. Warszawy
Wysłany: 2014-07-06, 11:37   Re: Wymina filtra powietrza dCi 90KM

BoloSr napisał/a:
W książce serwisowej podają ze wymian po 3 latach albo 60 tys km co według mnie jest nie do przyjęcia

Nie widzialem tej ksiazki serwisowej ale na 99% ;-) jest tam gdzies (a przynajmniej powinno tak byc) jakas gwiazdka/odnosnik czy inna wzmianka, mówiacą mniej wiecej o tym, że gdy warunki eksploatacji sa "ciężkie" to te interwaly nalezy odpowiednio skrócić. Kwestia właśnie owych warunkow. Moze jakis Niemiec zrobi te 60kkm prawie po samych Autobahnach i filtr nie bedzie jeszcze bardzo zasyfiony, a u kogos innego, kto ma spory % przebiegu na drogach guntowych, leśnych itp., wymiana po np. 15kkm okaże sie juz nieco spóźniona, a u jeszcze kogos innego filtr spokojnie wytrzyma np. 30kkm w warunkach "przeciętnej"/"normalnej" eksploatacji. Przy czym slowo "wytrzyma" jest tu bardzo na wyrost, bowiem zbyt zasyfiony filtr papierowy nie rozleci sie, ani tez nie spowoduje przelatywania przez niego piasku, kurzu itp. do silnika (jak niektorzy sądzą). Przy bardzo zaniesionym filtrze po prostu znacząco zmiejszy sie przeplyw powietrza przez niego, co bedzie powodowalo spadek osiagow silnika i ew. podwyzszone zuzycie paliwa.

A swoja droga, producenci samochodow w ostatnich latach dosc czesto zmniejszaja rozmiary filtrow powietrza (pewnie księgowi maja tu wiele do powierzenia), tak ze moga one byc mniej tolerancyjne na duze przebiegi niz np. te w autach z przelomu wiekow. Nawet spotkalem sie w jakims chyba katalogu, ze przwiedziano do owego samochodu osobowego stosowanie dwoch rodzajow filtow - jeden do "przecietnych" warunkow, a drugi do cięższych.

Reasumujac, nalezy miec duze wyczucie swojego auta (uwzglednienie warunkow jego eksploatacji itd.), zeby przypadkiem nie wymieniac materialow eksploatacyjnych zbyt rzadko, ale i zbyt czesto tez nie (chociaz akurat to drugie nie bedzie szkodliwe dla samochodu... przynajmniej w teorii).
_________________
pozdrawiam DD
 
     
Andrzej Zajczuk
AjZ

Marka: Dacia
Model: DUSTER
Wersja: Delsey
Napęd: 4x4
Wiek: 68
Dołączył: 04 Mar 2013
Posty: 86
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-07-09, 16:16   

Witam!
W 1,5 CDI 110 wg instrukcji co 60000 km lub 4 lata.
W moim DD w obudowie filtra jest wskaźnik zużycia . Po 40000 km i 2,2 roku wskaźnik jest cięgle biały nie udało mi się ustalić jak działa ten wskaźnik ale wydaje mi się że podobnie jak w
odkurzaczach.
Przegląd w serwisie i nie stwierdzono potrzeby.
Po tym co piszą koledzy korci mnie sprawdzić jak wygląda.
_________________
Dotychczas ujeżdżone: Wołga M-21, Syrena 102, f126p, Tawria, Nexia 1,5GL , Astra H 1,6
 
     
roidemonde
roidemonde

Marka: Dacia
Model: Duster
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2010
Dołączył: 11 Paź 2013
Posty: 3
Skąd: Głowno
Wysłany: 2017-08-07, 17:45   

Koledzy....muszę zapytać bo nie wiem. A gdzie takowy filtr powietrza znajduje się dokładnie? Może ktoś ma jakąś foto lub wideo instrukcje jak to wymienić? Pomocy bom ciemny a moim autku już trzeba....dodam tylko że moja niuńka to 1,5 dCi wersja 86 km.... Dzięki z góry za każdą pomoc, podpowiedź.....
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 14