Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zaparowane szyby -Duster
Autor Wiadomość
morfo

Marka: DAcia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 31 Gru 2013
Posty: 53
Skąd: Poland-eria
Wysłany: 2014-08-04, 09:04   Zaparowane szyby -Duster

Hejka
Po pierwszej dłuższej jeździe w deszczu, musiałem walczyć z makabrycznie parującą przednią szybą , bez klimy nie dało się jechać. Obieg powietrza zewnętrzny czy wewnętrzny nie miał dużego znaczenia. W poprzednich samochodach z aż tak parującymi szybami nie miałem problemu. Filtr jak i samochodzik jest nówka. Ma ktoś patent na deszczowe dni. Może to wina filtra i lepiej go zmienić na węglowy. Zaparowanie całkowite szyby było kwestią wyłączenia klimy na 1min.
_________________
 
     
DD

Marka: Dacia
Model: Duster (ph2) marine bleu, K4M
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Duster
Napęd: 4x2
Rocznik: 2015
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 1179
Skąd: ok. Warszawy
Wysłany: 2014-08-04, 11:12   

Filtr węglowy IMO nie pomógłby na parowanie szyb, bo zwykle filtry węglowe mają więcej "masy" i stawiają większy opór przepływającemu powietrzu w porównaniu do "normalnego" odpowiednika. Stąd różnica w zaparowaniu szyb po wymianie na węglowy raczej byłaby na minus. Już kiedyś wymieniałem węglowe na "zwykłe", a efektem bylo zwiększenie przeplywu ("dmuchania"), mniejsze zaparowanie lub/i szybsze jego usuwanie. Tak, że absolutnie nie zamierzam w przyszłosci kupować filtrow węglowych (choć nie neguję sensu ich stosowania przez alergików i osoby wrażliwe na "zapaszki" z otoczenia, jednak coś za coś).
_________________
pozdrawiam DD
 
     
HuroN_PL

Marka: Dacia
Model: Duster
Napęd: 4x4
Rocznik: 2011
Dołączył: 29 Lip 2014
Posty: 133
Skąd: Z Zaskoczenia
Wysłany: 2014-08-04, 12:25   

W MB miałem podobny problem.
Częściowo ustał po wysmarowaniu szyby szamponem dla dzieci bambino.
Jednak taki problem nie powinien występować w nowym, sprawnym aucie.
_________________
Pozdrawiam

 
     
Dar1962
Diabelska Drakula


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Wiek: 62
Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 654
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2014-08-04, 16:37   

paradoksalnie - intensywne używanie klimatyzacji w pewnych okolicznościach potęguje zaparowanie szyb - szczególnie tuż po jej wyłączeniu. Przyczyna jest prosta - klimatyzacja mocno ochładza powierzchnię wewnętrzną przedniej szyby i osusza wnętrze. Wystarczy,że jest gorąco i wilgotno ( o co w czasie letniego deszczu szczególnie łatwo) i po wyłączeniu klimatyzacji natychmiast na szybach kondensuje się para wodna wskutek różnicy temperatur i wilgotności. Ponowne je włączenie likwiduje wprawdzie zaparowanie ale nie problem, Jedyny sposób, to po wyłączeniu klimatyzacji intensywne przewietrzenie wnętrza i cierpliwe wycieranie szyb aż warunki na zewnątrz i wewnątrz auta się wyrównają. W tym momencie parowanie się skończy
 
     
morfo

Marka: DAcia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 31 Gru 2013
Posty: 53
Skąd: Poland-eria
Wysłany: 2014-08-05, 07:09   

Macie Panowie rację, poczytałem sobie o filtrach węglowych i faktycznie nie jest różowo z przepływem powietrza. Dzień był ciepły i klima była używana przez 150km po czym później jechałem 350km w deszczu gdzie nastąpiła gwałtowna zmiana pogody. Różnica temp. i walizki pełne ubrań świeżo wypranych + 4 osoby pewnie przyczyniły się do upierdliwej jazdy. Wstrzymam się z wymianą czegokolwiek i zobaczę co będzie się działo w zimę.
_________________
 
     
Janzet
janzet

Marka: Dacia
Model: Duster
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Rocznik: 2010
Wiek: 52
Dołączył: 18 Wrz 2013
Posty: 196
Skąd: Gliwice/Szałsza
Wysłany: 2014-11-11, 23:43   

W deszczu klima się przydaje, można użyc klimy i podgrzać powietrze podkręcając lekko temperaturę (nawet w lecie). Powietrze nie będzie mega zimne (nie wychładza szyby) ale będzie suche ( klima wysusza nawiewane powietrze wytrącając z niego wilgoć). Zawsze lepiej to działa na nawiewie zewnętrznym (obieg zamknięty nie jest do odparowywania szyb zalecany).
Mam auta z automatyczna klimą, i funkcja odparowania szyb oraz Dustera z ręczną - Nigdy nie jeżdzę z zaparowanymi szybami. Ale w aucie bez klimy to był nawiew + uchylenie szyb - troche pomagało.
_________________
janzet
 
     
Drza

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x2
Rocznik: 2012
Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 28
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2015-01-10, 21:23   

Też mam problem z parujacymi szybami. Niedługo mam drugi przegląd i zastanawiam się czy warto wymieniać filtr powietrza. Według książki przeglądów wymiana filtra powietrza powinna nastąpić dopiero na czwartym przeglądzie. Filtr kabinowy oczywiście wymienię. Warto w moim przypadku płacić dodatkowo za filtr i wymianę?
 
     
Janzet
janzet

Marka: Dacia
Model: Duster
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Rocznik: 2010
Wiek: 52
Dołączył: 18 Wrz 2013
Posty: 196
Skąd: Gliwice/Szałsza
Wysłany: 2015-01-11, 16:07   

Wymiana filtra powietrza (do zasilania silnika) nie wiele ma wspólnego z tematem wątku więc jeśli chodzi o parujące szyby to nie trzeba go wymieniać. Kabinowy - jak jest zapchany tłumi nawiew. W większości aut szyby są zaparowane jak jest wilgoć w aucie i nie ma przewiewu. Trzeba wentylować. Mam znajomych z autami z klimą, nawet automatyczną a też doprowadzają auto do zawilgocenia i zaparowania bo wentylator mają całe życie wyłączony, albo na "jedynce". - Ich wybór.
_________________
janzet
 
     
Dominus


Marka: Dacia
Model: Duster
Wersja: Delsey
Napęd: 4x2
Rocznik: 2012
Wiek: 33
Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 1492
Skąd: Kraków/Kryspinów
Wysłany: 2015-01-11, 16:34   

Też miałem problem z parowaniem szyb. Wymieniłem filtr kabinowy na nowy i nie wiele to dało.
Wilgoć w aucie jest i trzeba to wywietrzyć.
Ja jako że mam garaż to zostawiłem uchylone szybki, włożyłem pod dywaniki (oprócz kierowcy) kawałki tektury aby wciągnęły wilgoć i na razie problem zażegnany. Ponoć dobrym sposobem też jest włożenie do samochodu zwykłej soli która "wciąga" wilgoć oraz neutralizuje nie przyjemne zapachy.

A i ważne też jest dokładne posprzątanie auta i umycie szybek wewnątrz.
 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2015-01-11, 22:32   

Drza napisał/a:
Niedługo mam drugi przegląd i zastanawiam się czy warto wymieniać filtr powietrza. Według książki przeglądów wymiana filtra powietrza powinna nastąpić dopiero na czwartym przeglądzie.


Wiele o tym dyskutowaliśmy. Z całą pewnością filtr powietrza trzeba wymieniać przynajmniej raz w roku. Zamieściłem zdjęcie filtra po 27 tys. km. Czarny.
Co do samego zaparowania szyb. Wśród aut, które dłużej użytkowałem - polonez, fiaty, skody, fordy - w Dusterze jest to najmniej odczuwalne. Tj. łatwo się pozbyć zaparowania, ale właściwie rzadko się ono pojawia. Muszę przyznać, że dbam o wentylację i "suchość" w aucie.
_________________
Piotrek
 
     
DD

Marka: Dacia
Model: Duster (ph2) marine bleu, K4M
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Duster
Napęd: 4x2
Rocznik: 2015
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 1179
Skąd: ok. Warszawy
Wysłany: 2015-01-11, 23:10   

piku napisał/a:
Z całą pewnością filtr powietrza trzeba wymieniać przynajmniej raz w roku.
A to akurat zależy... od rocznych przebiegów i warunków eksploatacji, czy jakieś ciężkie (w dużym zapyleniu, dużo jazdy po gruntówkach itp.), czy "normalne".

piku napisał/a:
Zamieściłem zdjęcie filtra po 27 tys. km. Czarny.
Mniej wiecej tyle kkm pewnie bedzie mial kol. Drza po trzecim roku. Tak sądzę po lekturze tego posta.

A tak w ogóle to nie jest to temat na ten wątek, jak już to wcześniej słusznie zauważył kol. Janzet.
_________________
pozdrawiam DD
 
     
rakso70

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x4
Rocznik: 2013
Wiek: 53
Dołączył: 20 Wrz 2013
Posty: 85
Skąd: lubuskie
Wysłany: 2015-01-11, 23:16   

Umyj szybę od środka i sprawdź czy nie jest załączony wewnętrzny obieg powietrza.Też tak miałem.
_________________
https://picasaweb.google.com/rakso70
Ostatnio zmieniony przez rakso70 2015-01-12, 08:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
DD

Marka: Dacia
Model: Duster (ph2) marine bleu, K4M
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Duster
Napęd: 4x2
Rocznik: 2015
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 1179
Skąd: ok. Warszawy
Wysłany: 2015-01-11, 23:29   

Dominus napisał/a:
Też miałem problem z parowaniem szyb. Wymieniłem filtr kabinowy na nowy i nie wiele to dało.

Ale rozumiem, że wymieniałeś 1:1, tzn. węglowy na węglowy, albo zwykły na zwykły, tak?
_________________
pozdrawiam DD
 
     
Dominus


Marka: Dacia
Model: Duster
Wersja: Delsey
Napęd: 4x2
Rocznik: 2012
Wiek: 33
Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 1492
Skąd: Kraków/Kryspinów
Wysłany: 2015-01-12, 08:27   

Tak, miałem zwykły wymieniłem na zwykły, ale nie usunął on całkowicie problemu parowania szyb.
Tak jak pisałem sama wymiana nic nie da jeżeli w aucie jest wilgoć. Należy dokładnie posprzątać i najważniejsze szybki umyć od wewnątrz. Teraz problemu u Mnie nie ma
 
     
lajkonik

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x2
Rocznik: 2010
Wiek: 50
Dołączył: 20 Paź 2014
Posty: 70
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-01-12, 09:17   

Można też spróbować patentów w stylu Perfekcyjnej Pani Domu:
Po umyciu wewnętrznej strony szyb nanieść na nie niewielką ilość kremu do golenia (ale nie żelu!). Podobno zapobiega parowaniu. Ja się golę na sucho (elektryczna maszynką), a żona ma tylko żel do golenia nóżek :lol: , więc sam nie próbowałem, a właściwie próbowałem z żelem i stąd wiem, że to się nie nadaje - tylko szybę zababrałem :mrgreen:
_________________
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 11