Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
tarcze hamulcowe
Autor Wiadomość
rzekot


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Dołączył: 22 Mar 2014
Posty: 154
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-09-15, 21:40   tarcze hamulcowe

witam i mam takie pytanie.
właśnie jestem po obowiązkowym przeglądzie po 60 tys. wszystko właściwie jest ok.
poza jedną sprawą, która nie daje mi spokoju. na przeglądzie okazało się, że klocki hamulcowe (pierwsze od nowości) zużyte są w 90% - normalna sprawa - jak jeździsz tak zużywasz ale... okazało się też, że do wymiany są obie hamulcowe tarcze, które zużyte są po zmierzeniu poniżej wymiaru minimalnego... i tu moje pytanie - czy to możliwe i normalne, że tarcze zużywają się równo z klockami? moim zdanie nie, bo powinny wytrzymać przynajmniej dwie zmiany.
czy to się kwalifikuje do jakiejś reklamacji lub gwarancyjnej wymiany, co o tym sądzicie? auto ma gwarancję ważną jeszcze do marca...
_________________
prawdziwi faceci nie jedzą miodu... prawdziwi faceci żują pszczoły:)
 
     
olo
olo

Marka: Dacia Duster
Model: 4x2 Laureate,4x4 Urban Explorer,4x4 Prestige
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2015
Dołączył: 07 Kwi 2015
Posty: 380
Wysłany: 2016-09-16, 03:41   

Gwarancja nie uwzględnia materiałów podlegających normalnemu zużyciu eksploatacyjnemu.Niestety fabryczny zestaw często zużywa się razem.
 
     
DD

Marka: Dacia
Model: Duster (ph2) marine bleu, K4M
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Duster
Napęd: 4x2
Rocznik: 2015
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 1179
Skąd: ok. Warszawy
Wysłany: 2016-09-16, 12:09   Re: tarcze hamulcowe

rzekot napisał/a:
witam i mam takie pytanie.
właśnie jestem po obowiązkowym przeglądzie po 60 tys. wszystko właściwie jest ok.
poza jedną sprawą, która nie daje mi spokoju. na przeglądzie okazało się, że klocki hamulcowe (pierwsze od nowości) zużyte są w 90% - normalna sprawa - jak jeździsz tak zużywasz ale... okazało się też, że do wymiany są obie hamulcowe tarcze, które zużyte są po zmierzeniu poniżej wymiaru minimalnego... i tu moje pytanie - czy to możliwe i normalne, że tarcze zużywają się równo z klockami? moim zdanie nie, bo powinny wytrzymać przynajmniej dwie zmiany.
Tak samo uważam - wypadałoby, żeby 1 komplet tarcz wytrzymał co najmniej 2 komplety klocków. Tym bardziej, że mówimy tu o fabrycznych tarczach, a nie np. o jakichś zamiennikach wątpliwej jakości.
Druga sprawa, że te procenty zużycia sobie w ASO czesto dość swobodne podają, a co do grubości tarcz poniżej minimalnej, to w tej kwestii też nie ufałbym bezgranicznie ;-) temu, co mowi ASO, tylko bym sam zdjął koła i pomierzył, ile rzeczywiście jeszcze jest.

rzekot napisał/a:
czy to się kwalifikuje do jakiejś reklamacji lub gwarancyjnej wymiany, co o tym sądzicie? auto ma gwarancję ważną jeszcze do marca...
Myślę, że w takich okolicznościach jak przestawiłeś, to prawdopodobieństwo wywalczenia czegoś w ramach gwarancji bliskie jest zeru. Tarcze i klocki to typowe cześci tzw. eksploatacyjne, które nie podlegają gwarancji. No gdyby jeszcze te klocki lub/i tacze wymagały wymiany po np. 10kkm, to byłaby jakaś szansa, no bo obiektywnie rzecz biorąc, byloby to duuuuuużo za szybko... ale nawet wtedy pewnie kombinowaliby w tym kierunku, że jeżdziłeś jak wariat i te klocki lub/i tarcze po prostu się zużyły po tych 10kkm :mrgreen: .
_________________
pozdrawiam DD
 
     
rzekot


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Dołączył: 22 Mar 2014
Posty: 154
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-09-18, 06:07   

wiem, wiem, że to tzw. części eksploatacyjne ale tak sobie pobożnie tylko o tych klockach i tarczach pomyślałem... w ASO pomierzyli wszystko dobrze, wiem bo zawsze z autkiem na przeglądzie jestem i na wszystko patrzę i o wszystko pytam, na dodatek wszystko co potrzeba - olej, filtry, świece ( w przypadku świec różnica w cenie wyniosła 100 %!) kupuję sam u dynamica, więc chyba mają mnie już dosyć :)
no cóż zawsze jeździłem starszymi autami i tam tarcze zawsze starczały przynajmniej na klocki dwa - trzeba było tylko dobrać odpowiednio firmę i twardość kloców i było ok., a to przecież prawie nowe auto nas gwarancji jeszcze jest... nowsza generacja to i standardy też pewnie inne :)
dzięki wielkie...

ps. i tak na koniec jeszcze tylko jakby ktoś chciał też wymieniać - różnica w cenie między ASO, a dynamic
tarcze: 617,83 - 390 PLN
klocki: 264 - 160 PLN
oczywiście w obu przypadkach oryginały
_________________
prawdziwi faceci nie jedzą miodu... prawdziwi faceci żują pszczoły:)
 
     
DD

Marka: Dacia
Model: Duster (ph2) marine bleu, K4M
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Duster
Napęd: 4x2
Rocznik: 2015
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 1179
Skąd: ok. Warszawy
Wysłany: 2016-09-18, 16:34   

A pamiętasz może jaka jest ta aktualna grubość tarcz w Twoim DD?
I drugie pytanko: masz ESP?
_________________
pozdrawiam DD
 
     
rzekot


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Dołączył: 22 Mar 2014
Posty: 154
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-09-18, 23:30   

mam ESP, a w tarczach zjechane jest podobno 1,75 i 1,8
_________________
prawdziwi faceci nie jedzą miodu... prawdziwi faceci żują pszczoły:)
 
     
DD

Marka: Dacia
Model: Duster (ph2) marine bleu, K4M
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Duster
Napęd: 4x2
Rocznik: 2015
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 1179
Skąd: ok. Warszawy
Wysłany: 2016-09-18, 23:51   

rzekot napisał/a:
mam ESP, a w tarczach zjechane jest podobno 1,75 i 1,8
Tzn. 1,75 i 1,8mm zużycia?

Tak czy owak, dla Ciebie lub dla potomnych ;-) :
1) tarcza 269mm
grubość tarczy nowej: 22,5mm (przynajmniej w teorii ;-) )
minimalna grubość tarczy: 19,8mm

2) tarcza 280mm
grubość tarczy nowej: 24,0mm (przynajmniej w teorii ;-) )
minimalna grubość tarczy: 21,8mm

Skoro masz ESP, to Twój DD raczej powinien mieć tarcze o średnicy 280mm, mimo że ma silnik 1.6 16V K4M.
_________________
pozdrawiam DD
 
     
rzekot


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Dołączył: 22 Mar 2014
Posty: 154
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-09-19, 13:16   

dzięki wielkie,
widzę, że rozważenie wymiany samych klocków w tym wypadku nie jest do końca bezpodstawne :)
_________________
prawdziwi faceci nie jedzą miodu... prawdziwi faceci żują pszczoły:)
 
     
DD

Marka: Dacia
Model: Duster (ph2) marine bleu, K4M
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Duster
Napęd: 4x2
Rocznik: 2015
Dołączył: 28 Lut 2013
Posty: 1179
Skąd: ok. Warszawy
Wysłany: 2016-09-25, 22:30   

No trochę jeszcze brakuje do minimum, ale już dużo mniej niż dotąd się zużyło przez te 60kkm... przynajmniej przy załozeniu podobnego stylu jazdy i warunków eksploatacji, twardości okładzin cierych klocków ham., no i tego, że faktycznie tarcze nowe miały te ww. grubości.

Gdy już, wcześniej czy póżniej, kupisz nowe tarcze, to prośba o zmierzenie przed montażem ich grubości :-) (rzecz jasna średnicy też). Zawsze lepiej dane teoretyczne sprawdzić w praktyce :mrgreen: , no i przynajmniej przy poźniejszej kontroli zużycia będzie już na 100% wiadomo, ile ubyło :-) .
_________________
pozdrawiam DD
 
     
Pan_Jozek

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Blackstorm
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Dołączył: 11 Sty 2015
Posty: 114
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-01-16, 22:37   

Tak się zdarza... Przy pierwszym dusterze przejechałem 70 tyś na oryginalnych klockach i wymiana była na stare tarcze...

Teraz klocki są OK zużyte w 60%, a tarcze zużyte poniżej wymiaru minimalnego...
 
     
Klombik92

Marka: Dacia
Model: Duster I FL
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Open
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Wiek: 31
Dołączył: 22 Sty 2020
Posty: 68
Wysłany: 2020-01-27, 20:14   

Po pierwszym przeglądzie gwarancyjnym w ASO po około 12 000 km powiedziano mi, że zużycie klocków hamulcowych poniżej 60%. Po około 15 000 km zauważyłem znaczny spadek siły hamowania, do tego strasznie piszczały te hamulce. Przy przebiegu prawie 20 000 km wymieniłem klocki hamulcowe w ASO. To był maj 2019. Po wymianie nie zauważyłem znacznej poprawy siły hamowania. Teraz po drugim przeglądzie gwarancyjnym na koniec roku 2019 przy prawie 30 000 km mam informacje, że zużycie klocków hamulcowych poniżej 50%.

Zastanawiam się czy przypadkiem nie jest zapowietrzony układ hamulcowy dlatego tak słabo hamuje, ale nie widzę żadnej przyczyny dla takiej sytuacji.
No i zastanawiam się czy trzeba wymienić kompletu tarcze-klocki, no ale po 30 000 km w nowym aucie, ciężko uwierzyć.

Sprawdziłem online wymiana w ASO zestawu tarczce-klocki przód z robocizną to 1250 zł. Koszt zestawu na alegro 269mm TRW to około 340-380 zł + wymiana we własnym zakresie. No ale ta gwarancja...
 
     
pankracy

Marka: Dacia
Model: inny
Dołączył: 13 Sty 2020
Posty: 70
Wysłany: 2020-01-27, 20:53   

A może pompa szwankuje. Skoro spadek skuteczności pojawił się bez wymiany elementów ciernych to może przyczyna jest gdzieś indziej.
 
     
Klombik92

Marka: Dacia
Model: Duster I FL
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Open
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Wiek: 31
Dołączył: 22 Sty 2020
Posty: 68
Wysłany: 2020-01-29, 12:11   

Działa to tak, że pedał muszę wcisnąć głęboko zanim zacznie się hamowanie. Kiedyś tak nie było. Objaw jest taki, jakby był układ hamulcowy zapowietrzony, albo miałbym zjechane tarcze i klocki do zera. A jednak wierzę, że na przeglądzie rocznym i w ogóle podczas wymiany klocków w ASO dostrzegli by jakieś znaczne/niebezpieczne zużycie.
 
     
Klombik92

Marka: Dacia
Model: Duster I FL
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Open
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Wiek: 31
Dołączył: 22 Sty 2020
Posty: 68
Wysłany: 2020-02-07, 11:44   

W tym tygodniu wymieniałem opony i spojrzałem sobie na stan tarcz hamulcowych. Majster powiedział mi, żebym dokończył klocki i wymienił komplet. Klocki wymieniałem w maju 2019. Auto ma przebieg prawie 30 000 km, jest już po jednej wymianie klocków i spodziewam się, że przy 35-40 000 km będę musiał wymienić komplet tarcze-klocki. U siebie mam ponoć tarcze o średnicy 269mm.
M.in. tutaj się ukryła ta budżetowość Dacii ;-)
Na dole zdjęcia tarcz, rant ma jakieś 2-3 mm na oko.

Przechwytywanie2.JPG
Plik ściągnięto 139 raz(y) 94,75 KB

Przechwytywanie1.JPG
Plik ściągnięto 130 raz(y) 71,24 KB

 
     
LESNICZYy


Marka: DACIA
Model: DUSTER K4M STAG Q-BOX
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 01 Wrz 2018
Posty: 700
Skąd: SZO
Wysłany: 2020-02-07, 16:52   

Chyba jeździsz w stylu gaz i hamulec :mrgreen: .
Jo mom 87 kkm i podobny rant .
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
wino czerwone półsłodkie
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12