Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Płyny eksploatacyjne w naszych Dusterach
Autor Wiadomość
MisiekT


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x4
Rocznik: 2014
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 51
Skąd: Budy Mszczonowskie
Wysłany: 2019-04-30, 12:05   Płyny eksploatacyjne w naszych Dusterach

Chciałbym tutaj zacząć nowy temat. Nie wiem na ile przydatny, ale może kogoś to zainteresuje. Chciałem podać informacje o pojemnościach układów, które wymagają wymiany płynów eksploatacyjnych i pojemnościach i ich pojemnościach. Nie mogłem tego znaleźć w instrukcji, dlatego napisałem do RRG w Wawie i otrzymałem poniższe informacje.

Przypomnę, że jestem posiadaczem Dacii Duster (Ambiance) 1.6i (wersja silnika K4M 646) 105KM, 4WD, rocznik 2014.

1. płyn w układzie chłodzącym: poj. 5,45 litra,
2. płyn w układzie hamulcowym: poj. ??? litry,
3. olej silnikowy: poj. 4,8 litra,
4. olej skrzyni biegów: poj. 2,5 litra (jeśli pięciobiegowa+wsteczny) lub poj. 2 litry (jeśli sześciobiegowa + wsteczny).

U mnie jest skrzynia sześciobiegowa+wsteczny.
_________________
MisiekT
wersja silnika: K4M 646
Ostatnio zmieniony przez MisiekT 2019-05-01, 13:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
LESNICZYy


Marka: DACIA
Model: DUSTER K4M STAG Q-BOX
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 01 Wrz 2018
Posty: 700
Skąd: SZO
Wysłany: 2019-04-30, 17:37   Re: Płyny eksploatacyjne w naszych Dusterach

Niedawno wymieniałem olej w silniku i dość się zdziwiłem . Wlazło 4 l i jest 3/4 stanu na bagnecie :shock: , a mamy te same silniki . Na forum wyczytałem , że więcej wchodzi ...
 
     
Sajmon117

Marka: Dacia
Model: DUSTER 2 LPG
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 09 Cze 2018
Posty: 418
Skąd: pow,wejherowski
Wysłany: 2019-05-01, 11:47   

MisiekT napisał/a:
2. płyn w układzie hamulcowym: poj. 2 litry


Chyba tyle nie wchodzi płynu ?
 
     
MisiekT


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x4
Rocznik: 2014
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 51
Skąd: Budy Mszczonowskie
Wysłany: 2019-05-01, 13:28   

Sajmon117 napisał/a:
MisiekT napisał/a:
2. płyn w układzie hamulcowym: poj. 2 litry


Chyba tyle nie wchodzi płynu ?


Jeśli wiesz ile, to podpowiedz. Zapomniałem, że pojemniki z DOT4 są faktycznie małe. Ale można kupić pojemnik zarówno 0,5 litra, jak i 25 litrowy ciesząc się do końca funkcjonowania auta :-)
Nie jestem mechanikiem i przyznaję, że te 2 litry też mnie zdziwiły. W instrukcji tego nie mogę znaleźć. A takie informacje są przydatne.
_________________
MisiekT
wersja silnika: K4M 646
 
     
Hiszpan_JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 25 Lut 2019
Posty: 388
Skąd: KTA
Wysłany: 2019-05-01, 14:58   

Płynu hamulcowego przy wymianie wchodzi ok 0.5l. Proponuję poczytać "bratnie" forum, np http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?p=25296
Cytat:
Ale można kupić pojemnik zarówno 0,5 litra, jak i 25 litrowy ciesząc się do końca funkcjonowania auta :-)

Płyn hamulcowy jest higroskopijny (tzn.pochłania wodę z powietrza). Kupując pojemnik 25l i wymieniając płyn w jednym aucie, po dwóch latach masz do wywalenia ok 24l. Długo to się tym nie pocieszysz :-/
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
----------------------------
Witaj Gość :-)
 
     
MisiekT


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x4
Rocznik: 2014
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 51
Skąd: Budy Mszczonowskie
Wysłany: 2019-05-01, 21:25   

Hiszpan_JS napisał/a:
Płynu hamulcowego przy wymianie wchodzi ok 0.5l. Proponuję poczytać "bratnie" forum, np http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?p=25296
Cytat:
Ale można kupić pojemnik zarówno 0,5 litra, jak i 25 litrowy ciesząc się do końca funkcjonowania auta :-)

Płyn hamulcowy jest higroskopijny (tzn.pochłania wodę z powietrza). Kupując pojemnik 25l i wymieniając płyn w jednym aucie, po dwóch latach masz do wywalenia ok 24l. Długo to się tym nie pocieszysz :-/


Zdaję sobie sprawę, że taka ilość płynu jest zbędna, a z doświadczenia wiem, że jeśli nic się nie dzieje i poziom płynu jest w normie, to nie ma sensu zmieniać, a ewentualnie dolewać. W mojej starej KIjAnce 2 razy wymieniałem płyn i do tej pory jest dobrze. 1 raz przez pęknięty przewód hamulcowy, a 2gi raz poprosiłem przy którejś z kolei wymianie klocków. Do tej pory jest OK, ale zawsze wożę ze sobą pojemniczek z DOT4.
_________________
MisiekT
wersja silnika: K4M 646
 
     
MisiekT


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x4
Rocznik: 2014
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 51
Skąd: Budy Mszczonowskie
Wysłany: 2019-05-01, 21:33   Re: Płyny eksploatacyjne w naszych Dusterach

LESNICZYy napisał/a:
Niedawno wymieniałem olej w silniku i dość się zdziwiłem . Wlazło 4 l i jest 3/4 stanu na bagnecie :shock: , a mamy te same silniki . Na forum wyczytałem , że więcej wchodzi ...


Z faktury z ASO oraz kartki otrzymanej od dealera z terminami oraz przy jakich przebiegach i jakich czynności należy dokonywać, wyczytałem, że wchodzi do silnika ~4,8 litra. Czyli 5 litrowy baniaczek na 100% się przyda. Ja jeszcze stosuję taką metodę, że dokupuję 1 litr dodatkowo - w razie czego na dolewkę.
Ale jeszcze strasznie dużo wchodzi w chłodzenie. Mam klimę w aucie, może to ma znaczenie. Nie wiem.
_________________
MisiekT
wersja silnika: K4M 646
 
     
MisiekT


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x4
Rocznik: 2014
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 51
Skąd: Budy Mszczonowskie
Wysłany: 2019-05-06, 12:56   

Nie wiem czy to będzie dla Was przydatne, ale znalazłem fajne porady w języku polskim jak dokonywać, np. zmiany płynów. Nie wiem czy to wszystkie porady tego użytkownika, ale bardzo przydatne.
Oto one:
130# Życie na roli w zagłębiu dąbrowskim - Wymiana oleju w Dacia Duster 1.6 16V
187# Życie na roli w zagłębiu dąbrowskim - wymiana płynu wspomagania kierownicy w daci duster
188# Życie na roli w zagłębiu dąbrowskim - wymiana płynu hamulcowego w daci duster

Dodatkowo jeszcze poradniki naprawcze:
169# Życie na roli w zagłębiu dąbrowskim - Naprawa manetki
215# Życie na roli w zagłębiu dąbrowskim - Wymiana gum i łączników stabilizatora
_________________
MisiekT
wersja silnika: K4M 646
 
     
LESNICZYy


Marka: DACIA
Model: DUSTER K4M STAG Q-BOX
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 01 Wrz 2018
Posty: 700
Skąd: SZO
Wysłany: 2019-05-06, 16:36   

Akurat w piątek odkryłem , że nie działa klakson na światłach mijania :-x . Mocno byłem zaskoczony a naprawa jak widać banalna :mrgreen: .Dobry pomysł z tymi filmikami .
 
     
MisiekT


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Ambiance
Napęd: 4x4
Rocznik: 2014
Dołączył: 23 Cze 2013
Posty: 51
Skąd: Budy Mszczonowskie
Wysłany: 2019-05-08, 16:22   

Już od pewnego momentu - jak dla mnie - można pewne czynności wykonywać samodzielnie. I wcale nie jest to skomplikowane. Auto - jak każde inne, tylko trochę większe od osobówki. Na całe szczęście nie ma tak dużo elektroniki - przynajmniej w moim przypadku.

Ja wymieniałem oświetlenie wewnątrz swojego auta oraz koło kierownicy na skórzane.

Postaram się zrobić jakiś tutorial. Nie ma w tym filozofii.
_________________
MisiekT
wersja silnika: K4M 646
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 13