Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Tryb ECO czy coś daje??
Autor Wiadomość
Lukass186

Marka: DACIA
Model: DUSTER II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2019
Wiek: 35
Dołączył: 14 Lut 2020
Posty: 48
Skąd: ZABRZE
Wysłany: 2020-03-02, 11:51   

A ja na tą chwilę widzę że przy 140km/h chwilowe spalanie w 1.3 Tce bez Eco oscyluje 9.5-10l a po włączeniu ECO spada do 8-8,5l. Mowa o zużyciu chwilowym. Musiałbym zrobić jakąś dłuższą trasę po autostradzie i sprawdzić średnie spalanie przy włączonym i wylaczonym. Na tą chwilę miałem okazję tylko po krajowkach śmigać
_________________
Pozdrawiam,
Łukasz
 
     
LESNICZYy


Marka: DACIA
Model: DUSTER K4M STAG Q-BOX
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 01 Wrz 2018
Posty: 700
Skąd: SZO
Wysłany: 2020-03-02, 14:45   

Lukass186 napisał/a:
A ja na tą chwilę widzę że przy 140km/h chwilowe spalanie w 1.3 Tce bez Eco oscyluje 9.5-10l a po włączeniu ECO spada do 8-8,5l. Mowa o zużyciu chwilowym. Musiałbym zrobić jakąś dłuższą trasę po autostradzie i sprawdzić średnie spalanie przy włączonym i wylaczonym. Na tą chwilę miałem okazję tylko po krajowkach śmigać

Dziwne bo oporu powietrza nie oszukasz fantastycznym trybem ECO . Silnik potrzebuje taką samą dawkę paliwa przy danej prędkości .
 
     
klazow

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 04 Lis 2019
Posty: 691
Skąd: Legnica
Wysłany: 2020-03-02, 20:53   

LESNICZYy napisał/a:
Silnik potrzebuje taką samą dawkę paliwa przy danej prędkości .



Twierdzisz, że jeśli prędkość będzie taka sama, to na każdym biegu i przy skrajnie różnych obrotach, paliwa zużyje się tyle samo? :shock:
 
     
LESNICZYy


Marka: DACIA
Model: DUSTER K4M STAG Q-BOX
Silnik: 1.6 16V
Napęd: 4x2
Rocznik: 2014
Dołączył: 01 Wrz 2018
Posty: 700
Skąd: SZO
Wysłany: 2020-03-02, 21:37   

klazow napisał/a:
LESNICZYy napisał/a:
Silnik potrzebuje taką samą dawkę paliwa przy danej prędkości .



Twierdzisz, że jeśli prędkość będzie taka sama, to na każdym biegu i przy skrajnie różnych obrotach, paliwa zużyje się tyle samo? :shock:

Czytaj z zrozumieniem :lol: .
140 km/h z eco czy bez to takie same obroty i ta sama dawka paliwa w takich samych labolatoryjnych warunkach oczywiście .
 
     
Hiszpan_JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 25 Lut 2019
Posty: 388
Skąd: KTA
Wysłany: 2020-03-02, 21:54   

klazow napisał/a:
Twierdzisz, że jeśli prędkość będzie taka sama, to na każdym biegu i przy skrajnie różnych obrotach, paliwa zużyje się tyle samo? :shock:
Ale nie mówimy o różnych obrotach i różnych biegach. Mówimy o włączonym i wyłączonym trybie ECO i jeździe autostradą
Lukass186 napisał/a:
A ja na tą chwilę widzę że przy 140km/h chwilowe spalanie w 1.3 Tce bez Eco oscyluje 9.5-10l a po włączeniu ECO spada do 8-8,5l
Czyli porównywalne prędkości i warunki drogowe.


Ale test "od czapy" bo nie wiemy czy jechał na tempomacie, czy na nodze. A poza tym:
Lukass186 napisał/a:
Mowa o zużyciu chwilowym.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
----------------------------
Witaj Gość :-)
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2020-03-02, 21:59   

Same z siebie 140 km/h już wyklucza jakiekolwiek eco. Nawet w zwykłym kompakcie będzie spora różnica w spalaniu, powiedzmy pomiędzy 100-120 a 140. A co dopiero w średnim suvie.
Żeby DD utrzymał 140 przez dłuższą chwilę, to trzeba mu solidnie deptać, a tak jak Leśniczy mówi, praw fizyki (w tym przypadku - oporu powietrza) się nie oszuka. Przy takich prędkościach opór aerodynamiczny rośnie lawinowo, więc i spalanie analogicznie. Toteż wątpię by tryb Eco coś zmieniał przy tej prędkości.
Natomiast warto zauważyć jedną rzecz. Spalanie chwilowe to co do zasady słaby wskaźnik realnego spalania. Podam taki przykład. Parę lat temu, gdy Ford Mondeo MK4 był w miarę nowym samochodem na rynku, w topce (przynajmniej na nasz rynek) mieli 2,5l (chyba) R5. 220 koni. Benzyna oczywiście. Gości mi opowiadał, że bez trudu ten wskaźnik pokaże coś typu 60l/100 km.
Nie ma to żadnego odniesienia do rzeczywistego średniego spalania, no bo sorry, nawet z ciężką nogą 2,5l 220 koni nie spali 60 litrów.
 
     
klazow

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 04 Lis 2019
Posty: 691
Skąd: Legnica
Wysłany: 2020-03-02, 22:26   

LESNICZYy napisał/a:

Czytaj z zrozumieniem :lol: .


Dzięki za doprecyzowanie i rozwinięcie myśli :->

LESNICZYy napisał/a:

140 km/h z eco czy bez to takie same obroty i ta sama dawka paliwa w takich samych labolatoryjnych warunkach oczywiście .


Raczej nie.
Swojego Dustera trybem eco nigdy nie skrzywdziłem ale wcześniej "bawiłem się" tym ustrojstwem w Capturze. Po odpaleniu "zamulacza" auto zachowywało się jakby wrzucić bieg wyżej i trochę oktanów zabrać z benzyny. Wątpię aby po odpaleniu trybu eco samochód "szedł" bez zmiany.

Lukass186 napisał/a:
A ja na tą chwilę widzę że przy 140km/h chwilowe spalanie w 1.3 Tce bez Eco oscyluje 9.5-10l a po włączeniu ECO spada do 8-8,5l.


Rzuciłeś okiem na obrotomierz?
 
     
Dracid

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Wiek: 40
Dołączył: 19 Lip 2018
Posty: 33
Wysłany: 2020-03-04, 07:49   

Cytat:
Rzuciłeś okiem na obrotomierz?


No chyba - skoro dalej jechał 140 km/h i nie zmieniał biegów - to obroty się nie zmieniły (jeśli tego próbujesz się dowiedzieć).
 
     
klazow

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 04 Lis 2019
Posty: 691
Skąd: Legnica
Wysłany: 2020-03-07, 19:25   

Zrobiłem to.
Złamałem postanowienie i dziś trybu ECO użyłem.
Wszystko przez powyższe wpisy.

Jechałem ekspresówką. Niestety ruch był spory i stałe utrzymanie 140 odpadało. Test zrobiłem więc przy 114 zablokowanym przez tempomat. Spalanie "tańczyło"w przedziale 7-11 w zależności od tego czy było pod górkę, czy z górki. Wiatr też powiewał ze zmienną siłą, do tego deszcz... pogoda pod psem. Po wciśnięciu trybu ECO zero zmian. Samochód nawet nie zauważył. Chwilowe zużycie "tańczyło" tak samo. Zaraz po wciśnieciu/wyciśnieciu zmiany chwilowego spalania brak. Obroty ani drgnęły.
Wychodzi wiec, że "zamulacz" jedynie pogarsza dynamikę auta. Przy stałej prędkości nic nie zmienia.
 
     
Hiszpan_JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 25 Lut 2019
Posty: 388
Skąd: KTA
Wysłany: 2020-03-07, 21:55   

A myślałeś że spalanie spadnie o połowę, obroty spadną do 1100 obr/min a prędkość wzrośnie do 200km/ h? :lol: :lol: :lol: Przecież w Dacii tryb ECO to jest tylko zmiana czułości pedału gazu. Przynajmniej takie są moje obserwacje.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
----------------------------
Witaj Gość :-)
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2020-03-07, 22:36   

Hiszpan_JS napisał/a:
A myślałeś że spalanie spadnie o połowę, obroty spadną do 1100 obr/min a prędkość wzrośnie do 200km/ h? :lol: :lol: :lol: Przecież w Dacii tryb ECO to jest tylko zmiana czułości pedału gazu. Przynajmniej takie są moje obserwacje.


Nie koniecznie o połowę, ale np. o jakieś realne 15-20%. Skoro już jest, to (w zasadzie) po coś powinien być, czy też "sobie a muzom"? W sytuacji opisanej przez Klazowa wyraźnie widać, że z trybem Eco jest jak z przysłowiową świnką morską. Ani ona świnka, ani morska.
Tryb Eco - ani tryb, ani Eco. Za to ładnie wygląda ;-)
 
     
klazow

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 04 Lis 2019
Posty: 691
Skąd: Legnica
Wysłany: 2020-03-08, 00:59   

Hiszpan_JS napisał/a:
A myślałeś...


O trybie ECO tylko źle myślałem. O Forum myślę dobrze, więc test do wcześniejszych postów zrobiłem. Do złych doświadczeń z eco- jazdy miejskiej dołożyłem brak doświadczeń z eco-jazdy na tempomacie. Jednak wcale nie narzekam. Zabawa była przednia :mrgreen:

Kapitan Shinobi napisał/a:
...z trybem Eco jest jak z przysłowiową świnką morską. Ani ona świnka, ani morska.
Tryb Eco - ani tryb, ani Eco. Za to ładnie wygląda ;-)

Może i ładnie wygląda ale mnie zupełnie nie podoba się, że musiałem za to coś zapłacić. :-(
 
     
Hiszpan_JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 25 Lut 2019
Posty: 388
Skąd: KTA
Wysłany: 2020-03-08, 09:30   

No i po trzech stronach dyskusji doszliśmy do stwierdzena które pojawiło się już na pierwszej stronie:
terminus napisał/a:
Nie warto, żere tyle samo tylko jechać nie chce!
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
----------------------------
Witaj Gość :-)
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2020-03-08, 23:04   

Ale, trzeba przyznać, że puenta wątku elegancka wyszła! ;-)

PS. Klazow, a czy ten tryb nie jest czasem w cenie auta? Tak jak ABS, francuski silnik, trzy pedały itp? Ja to bym chętnie dopłacił, gdyby była opcja za x kasy NO start/stp, NO Eco mode. Ale niestety, gdy ja zamawiałem autko, nie było takiej możliwości. ;-)
 
     
klazow

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 04 Lis 2019
Posty: 691
Skąd: Legnica
Wysłany: 2020-03-08, 23:53   

Kapitan Shinobi napisał/a:
... a czy ten tryb nie jest czasem w cenie auta? Tak jak ABS, francuski silnik, trzy pedały itp? ...


Oczywiście, że jest w cenie. Jak ją kalkulowali, to nie zapomnieli uwzględnić :mrgreen:
Gratuluję zakupu :-P

Ps.
Te gratulacje, to nie złośliwość bo też tak mam :-/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 10