Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana oleju w skrzyni
Autor Wiadomość
Lucek

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2019
Dołączył: 19 Gru 2019
Posty: 64
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 2020-01-10, 00:01   Wymiana oleju w skrzyni

Witam.
Co sądzicie o wymianie oleju w skrzyni biegów po kilku- kilkunastu tysiącach przebiegu?
Pewien mechanik powiedział mi, że warto to zrobić aby przedłużyć żywotność skrzyni.
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2020-01-10, 22:28   

Nigdy nie wymieniałem oleju w skrzyni biegów, ale też nigdy nie miałem nowego samochodu.
Z tak zwanych starych czasów znam stereotyp, że manuale się bardzo rzadko psują. Czy jednak tak jest faktycznie? Ja robię małe przebiegi, więc moje doświadczenie nie jest do końca miarodajne. Najlepiej, niech wypowiedzą się użytkownicy trzaskający kilometry.
 
     
piku

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 933
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2020-01-11, 10:18   

Poprzednim Dusterem jeździłem 174 tys. km. Oleju w skrzyni biegu nie wymieniłem ani razu. ASO nie kazało i wręcz odradzało ("skoro producent nie zaleca, to nie wymieniać").
_________________
Piotrek
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2020-01-12, 00:18   

Tylko mam taką uwagę. To, że czegoś producent nie zaleca/nie przewiduje, nie oznacza że nie warto tego robić. Słynne są w świecie motoryzacyjnym łańcuszkowe rozrządy volkswagenowskiego 1,4l. W założeniach miały być "bezobsługowe" i wystarczać na całe życie auta. Zapewne wraz z ich wprowadzeniem też nikt w VW AG nie przewidywał ich okresowych wymian. Rzeczywistość okazała się dość brutalna.

Wracając do tematu - ja osobiście też nie przewiduję wymiany oleju w skrzyni biegów. Jeszcze gdyby to był automat, to pewnie i z czasem by się wymieniło. W manualu - mam inne wydatki.
 
     
Stary Maciej

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 23 Paź 2019
Posty: 140
Wysłany: 2020-01-14, 09:22   

Mimo że jestem zwolennikiem docierania samochodu , to jednak nie zdecydowałem się na wymianę oleju w skrzyni biegów.Przynajmniej na razie (przebieg ok 12 000). Jeszcze się nad tym zastanowię. Miałem Lanosa i przy przebiegu ok 200 tyś, zimą ciężko wchodziły biegi ,zwłaszcza dwójka. Pojechałem do gościa ,który ma sklep z olejami a z tyłu stanowiska do wymiany i napraw mechanicznych. Polecił mi wymianę na ATF. Musiałem się z tym przespać i poczytać w necie bo olej do automatu lać do manuala to wydawało mi się ciut dziwne. Ale zgodziłem się i bez problemów jeździłem dalej a opory na lewarku zniknęły. Auto było widziane jak jeździ jeszcze długie lata po sprzedaży przeze mnie.
 
     
viper126pzgc
viper126pzgc


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Wiek: 53
Dołączył: 16 Gru 2018
Posty: 58
Wysłany: 2020-01-14, 11:23   

Oleju w skrzyni biegów (manualnej) raczej nie wymienia się, no chyba, że producent przewiduje inaczej.
Mam kilka samochodów, wszystkie zakupione w salonie, jestem jedynym i pierwszym włascicielem każdego, najstarszy z nich to Renault Megane z 1996 roku. Meganka z silnikiem benzynowym ma najechane ponad 260 tys. skrzynia begów w niej nigdy nie była ruszana i ma w sobie oryginalny, fabryczny olej. Mam też Fiata Seicento 1.1 mpi z 2003 roku, z przebiegiem ponad 100 tys. też z fabrycznie zalaną skrzynią biegów.
 
     
Paweu

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Rocznik: 2014
Dołączył: 14 Sty 2020
Posty: 8
Skąd: ZKO
Wysłany: 2020-01-15, 15:27   

Olej w skrzyni biegów również pracuje oraz się starzeje.
Producent auta może nie przewidywać wymian oleju w skrzyni. Za to producent skrzyni już jak najbardziej.
 
     
Darek
Dardus


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2020
Dołączył: 10 Lut 2015
Posty: 254
Wysłany: 2020-01-15, 21:55   

Dla producenta każda wymiana czegokolwiek generuje dodatkowe koszty, a w autach flotowych to sie liczy. Przykładowo interwał wymiany oleju silnikowego teraz co 30kkm.
W skrzyni biegów, przekładniowej, czy dyfrze znajdują się korki spustowe jak i przelewowe, więc producent tych przekładni bez powodów by tego nie umieścił.
W dzisiejszych czasach oleje są dużo lepsze niż były kiedyś, więc wcześniejsza wymiana zależy tylko od chęci właściciela. Na pewno nie zaszkodzi.
Ja w swoim wymieniałem przy 100kkm, we wszystkich w/w wymienionych elementach.
 
     
mikeleft

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 29 Lip 2019
Posty: 271
Wysłany: 2020-02-03, 13:38   

Cześć.
Według ASO olej w skrzyni jest dożywotni. Tylko, że dla ASO życie auta trwa tyle co gwarancja: 3-5 lat.

Skrzynia nie jest hermetyczna, dostaje się do niej wilgoć, trochę kurzu.

W starych książkach wymiana oleju w skrzyni wypada na 4 wymiany oleju w silniku - czyli maks. 15kkm silnik / 60kkm skrzynia.

Ja wymieniłem olej w skrzyni w C4 1.6HDI 2009, przebieg od zakupu 100kkm. Czy poprzednik zmieniał olej, wątpię. Olej w skrzyni był czarny i gęsty, jak ten z silnika. Nowy jest żółty.

Po spuszczeniu starego oleju, zalałem nowy na płukankę. Przejechałem 1kkm. Zlewany olej był szarawy.

Po wymianie spalanie na trasie spadło o ponad 0,3L (8%). Lewarek też chodzi lżej. To pokazuje, jaki opór stawiał stary olej.

Po 20kkm musiałem znowu spuścić olej (demontaż lewej półosi). Olej na dnie miski już był ciemno szary.

Jeszcze jeden argument za wymianą lub chociaż kontrolą ilości oleju: starego oleju zlałem tylko 1,8L z 1,9-2,0L, które miały być w skrzyni. Olej wyparował, wyciekł przy innych naprawach?

Koszty samodzielnej wymiany oleju w skrzyni wyniosły 150pln (60pln 2L oleju, 60pln miska na olej, 30pln podkładka pod korek, wężyki, strzykawki, rękawiczki). Warsztat chciał 400pln, w ASO nie pytałem.

Pozdrawiam,
Michał
 
     
dbcs
dbcs

Marka: Dacia
Model: DUSTER I 2014 / Duster II 2019
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Rocznik: 2014
Dołączył: 13 Gru 2014
Posty: 37
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2020-08-11, 22:45   

Cześć

Czy miałbyś chwilkę i dokładnie opisałbyś jak samemu wymienić olej w skrzyni oraz jakim nowym olejem zalałeś.
pozdro
_________________
DAN
 
     
Darek
Dardus


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2020
Dołączył: 10 Lut 2015
Posty: 254
Wysłany: 2020-08-12, 11:52   

Temat jest na forum opis w moim przypadku ile i do czego.

http://www.dusterklub.pl/...ighlight=#23915

Co do samej wymiany, nie jest skomplikowana. Musi być tylko dobry dostęp od spodu samochodu.
Wykręcić korki spustowe, przelewowymi zalewasz nowy olej.

Wystarczy kawałek wężyka i np. duża strzykawka.🙂

Jeszcze dodam z własnej obserwacji. Jeśli Duster pracuje w ciężkich warunkach, typu częste ofroady, ciągnięcie ciężkich przyczep itp. sugerował bym głównie w dyfrze częstsze wymiany oleju.
 
     
dbcs
dbcs

Marka: Dacia
Model: DUSTER I 2014 / Duster II 2019
Silnik: 1.6 16V
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Rocznik: 2014
Dołączył: 13 Gru 2014
Posty: 37
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2020-08-12, 19:44   

DZIĘKI
We wrześniu biorę urlop i do roboty :-)
_________________
DAN
 
     
Aronus

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Dołączył: 29 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2020-08-13, 13:28   

dbcs napisał/a:
DZIĘKI
We wrześniu biorę urlop i do roboty :-)

Jeżeli koś ma wątpliwości to Ravenol ma sensownie rozpisane jaki olej do czego w naszych autach:
https://www.ravenol.pl/content/8-dobierz-olej
 
     
Hiszpan_JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 25 Lut 2019
Posty: 388
Skąd: KTA
Wysłany: 2020-08-13, 18:04   

Nie wiem na jakiej podstawie akurat Ravenol. Patrząc pod kątem mojego auta, to sensu nie widzę za grosz :-) . Niby jest 1.6SCe ale tylko z LPG, a o 4x4 (czyli skrzynia rozdzielcza i tylny most) to wcale nie słyszeli :-x . Wiem, na 4x4 można popatrzyć na inny silnik. Ale daleko nie szukając, Elf ma to dużo dokładniej rozpisane (to tylko przykład, a nie reklama).
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
----------------------------
Witaj Gość :-)
 
     
Aronus

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Laureate
Napęd: 4x4
Dołączył: 29 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2020-08-13, 18:42   

Widzisz dla Twojego auta wyszukiwarka elfa podaje dobre oleje, a dla mojego 1,6 16V 4x4 z 2015 olejów przekładniowych nie podaje wcale a silnikowy podaje 10w40 :shock:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 11