Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Fotelik DD2
Autor Wiadomość
Ostry220

Marka: Dacia
Model: Logan
Dołączył: 11 Lut 2020
Posty: 3
Wysłany: 2020-02-11, 21:37   Fotelik DD2

Cześć

Niedługo będę posiadaczem nowego Dustera i mam pytanie czy jest możliwość montażu fotelika 15-36 kg na przednim siedzeniu za pomocą pasów bezpieczeństwa, bo prawo na to zezwala, ale jak jest wg. producenta i instrukcji?
 
     
Stary Maciej

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 23 Paź 2019
Posty: 140
Wysłany: 2020-02-11, 22:23   

Nie wiem jak jest według producenta i instrukcji ale wiozłem swojego wnuka w ten sposób i nie widzę tutaj problemu.
 
     
klazow

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 04 Lis 2019
Posty: 691
Skąd: Legnica
Wysłany: 2020-02-11, 22:35   

Nie mam dobrych wieści.
Zresztą zobacz sam:
https://www.kinfopl.com/dacia_duster-4.html
 
     
miela

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 19 Lis 2018
Posty: 95
Skąd: DKL
Wysłany: 2020-02-12, 09:31   

Ja wożę w foteliku Britax Romer KING II LS (9-19 kg) czasem z przodu, czasem z tyłu. Można go zamontować, nie wiem jak jest w instrukcji, ale poduszkę z przodu można wyłączyć, więc chyba po to, aby postawić tam fotelik.
_________________
Duster 1.6 SCe 4x4
 
     
Dracid

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Wiek: 40
Dołączył: 19 Lip 2018
Posty: 33
Wysłany: 2020-02-12, 12:35   

Instrukcja zabrania wozić fotelik na przednim siedzeniu.
 
     
Ostry220

Marka: Dacia
Model: Logan
Dołączył: 11 Lut 2020
Posty: 3
Wysłany: 2020-02-12, 13:45   

klazow napisał/a:
Nie mam dobrych wieści.
Zresztą zobacz sam:
https://www.kinfopl.com/dacia_duster-4.html


W tej instrukcji najpierw jest opisane jak używać na przednim siedzeniu, a później w tabeli oraz na rysunku zaznaczone, że nie można, jedno wyklucza drugie.
 
     
miela

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 19 Lis 2018
Posty: 95
Skąd: DKL
Wysłany: 2020-02-12, 17:39   

Dracid napisał/a:
Instrukcja zabrania wozić fotelik na przednim siedzeniu.


W którym miejscu?

Znalazłem tak:

Cytat:
ZABRANIA SIĘ INSTALOWANIA FOTELIKA DLA DZIECKA TYŁEM DO KIERUNKU JAZDY NA PRZEDNIM FOTELU PASAŻERA, DOPÓKI ZABEZPIECZENIA UZUPEŁNIAJĄCE PAS BEZPIECZEŃSTWA PASAŻERA Z PRZODU NIE ZOSTANĄ ODŁĄCZONE.


I potem tak:

Cytat:
Na miejscu przednim
Przewożenie dziecka na przednim miejscu pasażera podlega odrębnym uregulowa- niom w różnych krajach. Należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawnymi i postępować zgodnie ze wskazówkami po- danymi w schemacie na następnej stronie.
Przed zainstalowaniem fotelika dziecięcego na tym fotelu (jeżeli jest to dozwolone i w za- leżności od pojazdu):
– maksymalnie opuścić pas bezpieczeń-
stwa;
– przesunąć fotel maksymalnie do tyłu;
– przechylić lekko oparcie względem osi
pionowej (o około 25°);
– podnieść siedzisko fotela na maksy-
malną wysokość.
W takich przypadkach, zagłówek fotela pod- nieść maksymalnie, aż nie będzie się stykał z fotelikiem (patrz paragraf „Zagłówki przed- nie” w rozdziale 1).

Po zainstalowaniu fotelika dziecięcego prze- sunąć fotel pasażera przynajmniej o jeden ząbek. Fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy nie może dotykać deski rozdzielczej.
Nie zmieniać już ustawień po zainstalowaniu fotelika dla dziecka.


Aaa, potem rzeczywiście jest na schemacie, że z przodu nie wolno... :roll:
_________________
Duster 1.6 SCe 4x4
 
     
klazow

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 04 Lis 2019
Posty: 691
Skąd: Legnica
Wysłany: 2020-02-13, 01:26   

Ostry220
Instrukcji ja nie pisałem.
Taka jest. Razem z Dusterem dostaniesz w formie drukowanej. Będzie to doskonały moment aby "zagiąć" sprzedawcę :mrgreen:
Nieścisłość też wychwyciłem... i dlatego asekuracyjnie napisałem, że nie mam dobrych wieści... choć wychodzi mi, że w sumie napisali: "nie wolno".

Podejrzewam, że w testach NCAP manekiny imitujące dzieci mogłyby "ucierpieć" bardziej z przodu i aby wyniku sobie nie pogorszyć geniusze z Dacii wykluczyli to miejsce... choć ma wyłącznik poduszki. Ale to tylko gdybanie.
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2020-02-13, 22:30   

Apropo testów (ściśle crashtestów) DD.
Słyszałem od znajomego, że widział zdarzenie drogowe (w sensie nie samo uderzenie, ale jego skutki), gdzie VW Touareg I wjechał w tył Dusterki. Starty po stronie VW znikome, typu pęknięty zderzak. Po stronie DD jak mawiają Niemcy "total schade". Także wygląda. że Daćka miękka jest, więc może stąd ta cała asekuracja ze strony producenta (statystyki wypadków są bezlitosne) - najbezpieczniejsze są miejsca z tyłu (w ogóle, nie tylko pod kątem dzieci).
Natomiast dwie uwagi:
- nie znamy faktycznego przebiegu zdarzenia, ani tego na ile fabryczne były oba samochody.
- nie wiem, czy inne suvy tej klasy nie zachowałyby się podobnie, w zderzeniu z Touaregiem (sprawdźcie sobie samą masę własną przykładowego Touarega, to już samo mówi wiele o konstrukcji). Np. jak w takim analogicznym starciu wypadłoby ASX, nowa Vitara, SX4, CX3 itp.
 
     
miela

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 19 Lis 2018
Posty: 95
Skąd: DKL
Wysłany: 2020-02-14, 10:04   

Kapitan Shinobi, No tak, prawie 1000 kg na korzyść tourega!

VW Toureg od 2238 kg do 2602 kg
Dacia Duster od 1179 kg do 1384 kg
_________________
Duster 1.6 SCe 4x4
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2020-02-14, 22:12   

No i to dochodzimy do sedna.
Małe (w sumie) auto kompaktowe (tylko podniesione do klasy SUV) VS ponad dwu tonowy
"czołg" drogowy.
Mam wrażenie, że taki Touareg to zmiażdżyłby większość samochodów osobowych, podstawionych w miejsce Dacii, w szczególności takich o zbliżonej masie własnej.
W sumie off top się zrobił, ale w kwestii fotelika powiem tak. Przez pewien okres czasu 5-latek jeździł z przodu, teraz jeździ z tyłu, razem z młodszym braciszkiem, przy czym nadmienię, że przeoczyłem tą informację o zakazie wożenia dziecka w foteliku z przodu. Geneza przeprowadzki była inna, natomiast wygląda, że idea słuszna.
 
     
Ostry220

Marka: Dacia
Model: Logan
Dołączył: 11 Lut 2020
Posty: 3
Wysłany: 2020-02-15, 12:00   

No właśnie teraz mam dylemat bo przód odpada a za kilka miesięcy dojdzie mi 2 fotelik. A u Ciebie młodszy na środkowym miejscu czy 2 boczne miejsca z tyłu? Bo ja się zastanawiam czy się zmieści fotelik 15-36 na isofixie + na środku 0-9
 
     
panmiroslawh


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Prestige
Rocznik: 2020
Dołączył: 29 Sty 2020
Posty: 40
Wysłany: 2020-02-15, 19:52   

2020 rok też ma zakaz fotelika? Troche czuje się oszukany.
Co prawda nie zapytałem ale jest wyłącznik poduszki opisany ze że względu na nosidełko itd..... :roll: 8-) kurła aa.
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2020-02-15, 22:13   

Ostry220 napisał/a:
No właśnie teraz mam dylemat bo przód odpada a za kilka miesięcy dojdzie mi 2 fotelik. A u Ciebie młodszy na środkowym miejscu czy 2 boczne miejsca z tyłu? Bo ja się zastanawiam czy się zmieści fotelik 15-36 na isofixie + na środku 0-9


U mnie jest tak - siedzą sobie bajtle po bokach, nie próbowałem ich sadzać obok siebie. Natomiast raz jechaliśmy w 5 osób w konfiguracji straszy z z przodu, ja za kółkiem, Młodszy +2 osoby dorosłe z tyłu (środkowe + boczne miejsce).

PS Co do tego zakazu sadzania fotelika z dzieckiem na przedzie, to wydaje mi się, że jest to takie "dmuchanie na zimne" ze strony producenta. Podobnież jak z zakazem wjeżdżania DD2 4x2 w teren (który występuje w instrukcji DD2, co już gdzieś na tym forum przytaczałem). Auto jest to samo, ta sama konstrukcja i wytrzymałość. Jedynie AWD ma inaczej zestrojoną skrzynkę, dodatkowy mechanizm różnicowy oraz tryb LOCK (co możnaby w skrócie myślowym okreslić jako symulator blokady). Zresztą, po co teoretyzować, pogadajcie z Leśniczym. Regularnie eksploatuje DD 4x2 w lekkim terenie, jeżdżąc po lasach itp., a wszystko załatwia prześwit. Choć on akurat chyba ma DD1, co w sumie nie wiele zmienia.
 
     
Janus

Marka: Dacia
Model: Duster II
Dołączył: 05 Lut 2020
Posty: 16
Wysłany: 2020-02-18, 20:35   

Zagrożenie na jakie jest narażone dziecko jadące z przodu w foteliku - to jedno.

Zagrożenie na jakie naraża dziecko rodzic pozostawiając je bez wzrokowego dozoru z tyłu auta PLUS to, że obraca się żeby zobaczyć dziecko/przykryć/odkryć/coś podać itp. itd. podczas jazdy... to drugie.

My uznawaliśmy w domu to drugie zagrożenie jako gorsze. Córka od 6 miesięcy jeździła z przodu tyłem do kierunku jazdy w rozbudowanym foteliku. Oczywiście Airbag OFF. Teraz ma 4 lata, 22kg i też jeździ w obu autach z przodu pod okiem i ręką rodziców.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 10