Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wilgotno pod dywanikiem
Autor Wiadomość
E. K.

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 90KM
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2011
Wiek: 29
Dołączył: 31 Gru 2022
Posty: 11
Wysłany: 2024-02-10, 21:51   Wilgotno pod dywanikiem

Znów ja. Od kilku dni widzę, że pod dywanikiem pasażera – pasażera siedzącego za kierowcą – jest wilgotno. Podłoga nie jest mokra aż tak, żeby z wykładziny wyciskać wodę, jest jednak jak gdyby zroszona. Pierwszy raz zauważyłem to po wizycie na myjni, ale nie od razu, więc to tylko skojarzenie. Umyłem samochód na początku trasy długiej na ok. 150 km i pojechałem dalej (myłem ręcznie, dość intensywnie, tak po mrozach, żeby zmyć sól; przeszedłem chyba wszystkie programy). Następnego dnia, jw.: pod dywanikiem rosa, na dywaniku (gumowym) nawet kilka, kilkanaście kropel wody. Uszczelki drzwi wydawały się w porządku. Opuściłem szyby, żeby we wnętrzu się przewietrzyło, no i tej wilgoci po kilku godzinach praktycznie już nie było. Po paru dniach pojawiła się znowu. Nie pamiętam, czy wcześniej padał deszcz. Ktoś miał podobny problem? Czy jeżeli w zimie nie używam klimatyzacji, może się z niej mimo wszystko, albo właśnie dlatego, coś wydostawać? Czytałem w starych tematach na forum, że jeśli już, to woda z klimatyzacji stałaby raczej z przodu po prawej. Pod pozostałymi dywanikami jest niby OK, ale jakiś czas temu zwróciłem jeszcze uwagę na gąbkę do szyb, którą trzymam w schowku – też była wilgotna, choć nie była używana. Wożę też parę tych pochłaniaczy wilgoci i faktycznie, co jakiś czas, nadają się do wysuszenia, więc wilgoci we wnętrzu samochodu trochę jest. Pytanie: skąd? Dzięki za odpowiedzi.
 
     
Sajmon117

Marka: Dacia
Model: DUSTER 2 LPG
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 09 Cze 2018
Posty: 415
Skąd: pow,wejherowski
Wysłany: 2024-02-11, 19:00   

Włączaj klimę i to na długo po to ona jest żeby to wyssała, jeszcze z twoich ciuchów tez i pasarzerow
 
     
Bogdan Misiek

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Comfort
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączył: 04 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2024-02-13, 20:23   

Tak, klimę należałoby włączać, również aby utrzymać jej sprawność.
Przy wahaniach temperatur z mroźnych na odwilżowe (cieplejsze) w samochodzie robi się wilgotno, po polewaniu wodą w myjni też się robi wilgotno. Kierowca po solidnym myciu auta też jest zwykle lekko zroszony i to nie pomaga.
Poradniki zwykle mówią żeby dbać o wywalanie piachu z dywaników (bo higroskopijny jest), usuwanie ewentualnego śniegu. Wietrzyć, jak aura pozwala.
 
     
E. K.

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 90KM
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2011
Wiek: 29
Dołączył: 31 Gru 2022
Posty: 11
Wysłany: 2024-02-14, 15:43   

Bogdan Misiek napisał/a:
Tak, klimę należałoby włączać, również aby utrzymać jej sprawność.
O czym mówią też artykuły, które zdążyłem przeczytać w internecie. No cóż, zgoda. Włączyłem klimatyzację dziś rano w drodze do pracy. Nic się chyba nie zepsuło przez tych kilka miesięcy postoju, bo dmucha, więc chyba mi się upiekło. W piątek znów będę robił trasę jw., więc włączę znowu.
Bogdan Misiek napisał/a:
Wietrzyć, jak aura pozwala.
Wietrzę teraz pod firmą. :) Człowiek jeździł prawie 10 lat fiatem seicento, nie wiedział, co to kilma i problemy... Luksusów się zachciało...
 
     
E. K.

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 90KM
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2011
Wiek: 29
Dołączył: 31 Gru 2022
Posty: 11
Wysłany: 2024-03-09, 21:27   

Jeszcze jedna rzecz… Nie tworzę nowego tematu, bo temat ten sam, tylko miejsce inne… Podłoga – powiedzmy, że opanowana. Od mojej ostatniej wiadomości, sucho. Sucho nie jest teraz jednak gdzie indziej, więc do rzeczy.
Któregoś dnia znowu padało, nie jakoś bardzo, ale cały dzień. Wsiadam po południu do samochodu i widzę, że na podsufitce między jednym daszkiem przeciwsłonecznym a drugim, pod albo nad lampką (tam, gdzie niżej), plama – plama o wymiarach miej więcej trzech czwartych tej lampki. Myślę: leci anteną. Leci tak, że jak się przyłoży do tego np. chusteczkę, no to ta wilgotnieje (ale bez jakiejś powodzi, nic nawet nie kapie).
Możliwa przyczyna? Rzadko, bo rzadko, ale zdarza mi się wjeżdżać do garażu, który jest dość niski, więc muszę położyć antenę praktycznie na płasko. Samo to manipulowanie nią już jej pewnie nie służy, a raz czy dwa do garażu wjechałem w ogóle o antenie nie pamiętając, więc… położyła się sama… Mogła się uszkodzić, więc ją wymieniłem, tzn. podstawę anteny i bat, bo ten oczywiście ukręciłem. Nadal boję się, że pod podstawą jest mikropęknięcie, bo blacha dachu nie jest tam idealna, ale złożyłem to na razie bez żadnego dodatkowego kleju czy silikonu i trochę poobserwuję. Póki co i po myjni, plama się nie pojawiła.
Pytanie: jakiego kleju w razie czego użyć tak, żeby w razie innego czego móc to jeszcze potem ponownie zdemontować?
Pytanie 2: czy jeśli użyłem WD-40, żeby przeczyścić nakrętkę i to oczko od kabla anteny ze rdzy, to to może mieć wpływ na gorszy sygnał? Przez, nie wiem, gorszy styk z masą? Chyba nie… A sygnał jest gorszy, choć antena dłuższa o 8 cm (części oryginalne po numerach z tego tematu: https://www.daciaklub.pl/...pic.php?t=837).
 
     
Bogdan Misiek

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Comfort
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączył: 04 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2024-03-10, 23:47   

1. Mam taką praktykę, że różne składane ze sobą elementy (narażone na czynniki atmosferyczne) typu podstawy relingów stojące na dachu, spryskiwacze zamontowane na pokrywach, podstawa anteny na dachu, elementy obudów lusterek bocznych, konserwuje hydrofobowymi sprejami (plak, smar silikonowy). Również profilaktycznie podobnie zabezpieczam rzeczy przy montażu.
To tak zanim miałbyś czymś kleić.
Powtórny demontaż to nawet ułatwia. Jeśli nie ma większych uszkodzeń, szpar itp., to w tak nasączone szczeliny woda nie wnika łatwo.
2. Takie połączenia elektryczne (też gwinty anten i podobne) często konserwowałem WD40 i raczej im to służyło.
3. Skoro nowa antena jest dłuższa, to nie jest identyczna z tą "oryginalną" z pierwszego montażu.
Jeżeli nie ma gdzieś uszkodzeń mechanicznych w tej instalacji, to sądzę, że nowa antena jest poprostu gorsza.
Można sprobówać sam bacik jakiś inny zamontować.
W ubiegłym roku poodkręcałem baciki ze swoich samochodów i zamieniałem między sobą.
I tak doszedłem do wniosku, że w jednym z aut antena (oryginalna, króciótka i gruba) słabo zbiera sygnał do niefabrycznego radia i kupiłem taki tani dłuższy bacik i jest lepiej.
Trzeba poeksperymentować, może jakiś znajomy pożyczy bacik ze swojego wozu na 2 minuty.

PS. A u mnie nie ma już składanej anteny.
 
     
E. K.

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 90KM
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2011
Wiek: 29
Dołączył: 31 Gru 2022
Posty: 11
Wysłany: 2024-03-11, 13:23   

Cytat:
Mam taką praktykę, że różne składane ze sobą elementy (narażone na czynniki atmosferyczne) [...] konserwuje hydrofobowymi sprejami (plak, smar silikonowy). Również profilaktycznie podobnie zabezpieczam rzeczy przy montażu.
Dobra praktyka. Do wdrożenia. Mam chyba jakiś specyfik Würtha tego rodzaju. Poszukamy, popsikamy.
Cytat:
Jeżeli nie ma gdzieś uszkodzeń mechanicznych w tej instalacji, to sądzę, że nowa antena jest poprostu gorsza. [...] Można sprobówać sam bacik jakiś inny zamontować.
Musi być gorsza... Nie ma bata, że się tak wyrażę. Mam jeszcze drugi samochód, w którym łapię np. lokalne Radio Łódź, a jestem teraz na Mazowszu (niby niedaleko, ale lokalny Płock, dajmy na to, łapię dopiero w samym Płocku – chociaż tak było akurat zawsze). Stara antena też łapała tę Łódź, bez problemu... Instalacji nie uszkodziłem, a nawet jeśli, to raczej nie łapałbym nic, niż coś, a takie RMF FM odbiera normalnie.
Moje radio (Pioneer DEH-140UB) odbiera sygnał w zakresie (FM) od 87,9 do 107,9 MHz. Z tego da się ponoć wyliczyć długość anteny, która byłaby najlepsza. Wychodzi mi przedział między 132-162 cm; połowa z tego to 66-81 cm. Nowa antena ma 86... Może to to, choć różnica niby nieduża. Nie zmierzyłem, cholera, przed zamówieniem... Tak czy siak, to już drobiazg jest... Byle woda nie leciała, a na razie nie leci. Od rana pada, raz mocniej, raz słabiej; podsufitka sucha. W razie czego, mam jeszcze do wszystkiego dostęp. (Nie zakładałem z powrotem daszków, które dociskają podsufitkę, bo wyciągnąć te ich mocowania... Męka. Sądząc po ich konstrukcji, producent w ogóle chyba nie przewidywał ich wyciągania, zwłaszcza tych bliżej lampki.)
Cytat:
A u mnie nie ma już składanej anteny.
Płetwa? Ja poszukam innej standardowej, ale może takiej do 40 cm. Połowa tego, co było wcześniej, byłaby już "bezobsługowa". Będę kombinował. Dzięki!
  
 
     
Bogdan Misiek

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Comfort
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączył: 04 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2024-03-11, 23:32   

Nie płetwa, u mnie dali taką wkręcaną w podstawkę antenę (coś około dwudziestu paru - 28 cm?) bez żadnych przegubów, tylko prosty gwint.
Cytat:
da się ponoć wyliczyć długość anteny

Te anteny są teraz na ogół takie spiralne (jakby trochę helikalne, owijane wokół masztu), to wtedy ich rzeczywista długośc jest większa niż podawana wysokość np. w ofertach. Czyli nie wiadomo jaka. Chyba, że taki prosty drut kupiłeś?
 
     
E. K.

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 90KM
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2011
Wiek: 29
Dołączył: 31 Gru 2022
Posty: 11
Wysłany: 2024-03-12, 08:01   

Kupiłem prosty. Te skręcane są też podobno bardziej aerodynamiczne – inaczej tną powietrze czy coś.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 11