Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki olej do dustera?
Autor Wiadomość
Hiszpan_JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 25 Lut 2019
Posty: 388
Skąd: KTA
Wysłany: 2020-05-04, 17:49   

Oleju wchodzi coś koło 4 litry ( wg instrukcji 4,3l). Do korka potrzebny jest klucz kwadrat, chyba 8mm.
Elf z normą RN17 jest drogi i trudno dostępny. Zamiast niego możesz wlać np. ten: https://m.intercars.pl/produkty/1883513-olej-silnikowy-castrol-gtx-5w30-rn17-5l
Serwisy też go polecają. Chyba Renault pogniewał się na Elfa :-D .
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
----------------------------
Witaj Gość :-)
 
     
kaczok1

Marka: Dacia
Model: Duster II
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 3
Wysłany: 2020-05-06, 13:33   

pytałem w serwisie o samodzielny zakup oleju na serwis. Oto odpowiedz:
'Oczywiście może Pan przyjechać ze swoimi częściami, jeśli chodzi o olej wymagany jest ELF lub CASTROL z normą ACEA A3/B4, RENAULT RN 0710 5W40, 4,2 litra ."
I tutaj mam pytanie: Wszyscy polecacie/wskazujecie olej 5w30 a serwis mówi o 5W40. Pytałem 2 razy czy na pewno 5w40 i potwierdzali. Jakie jest wasze zdanie?
 
     
Hiszpan_JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 25 Lut 2019
Posty: 388
Skąd: KTA
Wysłany: 2020-05-07, 05:57   

Sprawdź w Karcie Przeglądów. Jeżeli masz 5W40 i normę RN 0710 to oczywiście taki zalej. Ja mam wpisane RN 17 i 5W30. I z tego co wiem, chyba od marca 2019 wszystkie benzynowe Dacie miały podany taki olej.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
----------------------------
Witaj Gość :-)
 
     
pet44

Marka: Skoda Duster
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110KM
Wersja: Delsey
Dołączył: 28 Mar 2019
Posty: 50
Wysłany: 2020-06-07, 10:41   

A jak to jest z DPF? Czy rzeczywiście olej ma aż tak duży wpływ na jego żywotność?
Kolejna sprawa to holowanie samochodu, jakie mogą być koszta z tym związane?

Przeglądam sobie oferty typu: https://pomoc-drogowa-warszawa.supermechanik.pl/ i z tego co widzę, to stawki są ruchome, uzależnione od pory dnia, czy dany dzień jest wolny od pracy itd?
Ostatnio zmieniony przez pet44 2020-06-15, 12:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
mikeleft

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 29 Lip 2019
Posty: 269
Wysłany: 2020-06-07, 20:00   

Nie sam olej, ale częstotliwość jego wymiany. Jakikolwiek olej zmieniany co 10kkm będzie lepszy dla silnika (a przez to dla DPF), niż olej RN17 zmieniany co 30kkm.

Oleje ACEA C1 i C2 mają niższe HTHS (ochrona ścierania w wysokich temperaturach). C3 ma lepsze HTHS i średnią ilość popiołów. Jest też olej ACEA C4 - HTHS jak w klasie C3, ale mniej popiołów LOW SAPS.

Im mniej popiołów w oleju, tym teoretycznie dłuższe życie DPF/FAP, ale też teoretycznie krótsze życie silnika. Te popioły zmniejszają tarcie, ale podczas spalania się oleju zapychają DPF. Trafiłem na artykuł, w którym stwierdzono zwiększone zużycie się wałków rozrządu przy przebiegu 200kkm.

Na żywotność DPF największy wpływ mają styl i miejsce jazdy.
 
     
star
[Usunięty]

Wysłany: 2020-06-08, 06:04   

Leję przede wszystkim taki, jaki zaleca producent w instrukcji obsługi. Zarówno pod względem parametrów jak i producenta.
W sumie kilkanaście zł oszczędnosci na jakimś alternatywnym oleju, to wg mnie żadna istotna oszzędność.
 
     
Janus

Marka: Dacia
Model: Duster II
Dołączył: 05 Lut 2020
Posty: 16
Wysłany: 2020-06-28, 18:21   

Chciałem wymienić olej w Dusterze II 1.3 TcE po 2000km przebiegu (powiedzmy dotarciu):

ASO zaproponowało że wykona ten zabieg za 630zł (!!!)

Po sprawdzeniu jaki olej jest zalecany - Castrol zgodny z RN17 - jest taki jeden olej Castrola w białych opakowaniach zakupiłem w IC 6l oleju, filtr, podkładkę korka spustu - za wszystko niecałe 240zł. Wymiana 50zł.

Zgodnie z danymi producenta do silnika wchodzi 5,4l oleju i to jest ilość po której zalaniu poziom sięga znaku maks na bagnecie. Tyle wlałem ile miałem zalane po odebraniu auta z salonu - też maksimum.

Sprawdziłem doświadczalnie informacje z instrukcji obsługi: Bagnet z 1.3TcE między MIN a MAX pokazuje 2l oleju a nie 1l !!! Warto pamiętać!
 
     
MirekM

Marka: Dacia
Model: Duster 2
Silnik: 1.0 TCe 100
Napęd: 4x2
Rocznik: 2020
Dołączył: 29 Cze 2020
Posty: 4
Wysłany: 2020-07-03, 13:30   

teraz Dacia rekomenduje Castrol, ja tez tak mam w instrukcji. Obrazili sie na Elf czy cos, ale ok bo Castrol jest zdaje sie tanszy :-)
 
     
Viktor


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Wiek: 65
Dołączył: 21 Lip 2018
Posty: 170
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2020-07-20, 09:03   

Właśnie wróciłem z przeglądu. Czytałem tu wcześniej o castrolu, że 'czerwienieje'... Zapytałem o to mechaników i co mi wleją. Powiedzieli, ( i napisali w wydruku), że tu dają jeszcze elfa5W30. To mnie pocieszyło. Ale zaskoczyło mnie to, że w tamtym roku czekałem dwie godzin, a dziś, zajęło im to pół godziny. ('standartowo' -wymiana oleju, filtra, podkładki uszczelki (?), filtra kabiny... I to wszystko za, 640,z groszami. No cóż, nie stałem przy samochodzie i nie wiem, dlaczego tak szybko im poszło...
 
     
mikeleft

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 29 Lip 2019
Posty: 269
Wysłany: 2020-07-21, 07:58   

Cześć.
Będąc na przeglądzie Dustera widziałem wymianę oleju na innym stanowisku:
-wjazd, podniesienie auta, demontaż osłony - 5min
-odkręcenie korka oleju - 1min
-odkręcenie filtra oleju - 1min
-przyniesienie nowych części i oleju z magazynu - 5min
-zakręcenie korka z nową podkładką i montaż filtra z nową uszczelką - 5min
-nalanie oleju - 3min
-wymiana filtra kabinowego - 3min
-osłona, opuszczenie, wyjazd...

Szybka i łatwa robota za dobre pieniądze.

Może wcześniej czekałeś, ponieważ nie mieli wolnego podnośnika.
 
     
Viktor


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Wiek: 65
Dołączył: 21 Lip 2018
Posty: 170
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2020-07-21, 12:18   

Wiem że to temat 'olejowy', ale zainteresowała mnie ta szybka wymiana filtra kabiny - 3min. Kiedyś czytałem tu na forum, że to trochę skomplikowane. A z tego co piszesz, to prosty zabieg. wiesz, jak to zrobili, co gdzie zdjęli? Jak mogę sprawdzić, czy włożyli mi nowy, (przez miniony rok przejechałem tylko 5 tys km ), czy zostawili stary... Gdzie zajrzeć? 8-)
 
     
mikeleft

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 29 Lip 2019
Posty: 269
Wysłany: 2020-07-21, 12:53   

Proszę.

https://www.youtube.com/watch?v=cNQeWqaeeWw

W DDII jest tak samo.
 
     
Darek
Dardus


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2020
Dołączył: 10 Lut 2015
Posty: 254
Wysłany: 2020-07-21, 19:35   

Przerażają nie te wszystkie czynności i nie tylko związane z serwisem olejowym wykonywane pod presją czasu, minuta na to, 3 minuty na tamto.....
W moim przypadku olej jeszcze skapywał z miski przez 2 godziny, a między czasie dokonywałem oględzin całego stanu samochodu. Wiem, że nie każdy ma do tego warunki, ale wykonywanie jakiejkolwiek czynności na minty nie zawsze przynosi zamierzony efekt. :roll:
 
     
Viktor


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Comfort
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Wiek: 65
Dołączył: 21 Lip 2018
Posty: 170
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2020-07-22, 14:50   

mikeleft napisał/a:
Proszę.

https://www.youtube.com/watch?v=cNQeWqaeeWw

W DDII jest tak samo.


Dzięki :-D

Zaraz po zobaczeniu filmiku, poszedłem zobaczyć jak to u mnie wygląda. No i nie wiem czy dobrze zaglądałem. Są dwie 'zaślepki'. Jedna, ('górna'), na dwie śruby i 'dolna'... Na obu żółta kreska, ktoś coś sobie zaznaczył. Śruby nie wyglądają na wczoraj odkręcane, może mają na sobie trwałą farbę. Więc ten filtr, może jest 'na dole'?

Darek napisał/a:
(...)
W moim przypadku olej jeszcze skapywał z miski przez 2 godziny, (...):


To fakt, nie zwróciłem na to zagadnienie uwagi. W poprzednich samochodach, sam sobie wymieniałem olej i nawet ciepły, długo skapywał. Czyli ten przegląd, mógł być mało rzetelny.

FK 1.jpg
Plik ściągnięto 59 raz(y) 143,29 KB

 
     
mikeleft

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 29 Lip 2019
Posty: 269
Wysłany: 2020-07-23, 07:39   

Dodałem nowy temat.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13