Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Spalanie paliwa w Dusterze
Autor Wiadomość
slyczkowski

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2020
Wiek: 48
Dołączył: 24 Cze 2020
Posty: 44
Wysłany: 2021-04-03, 00:23   

1.5 dCi 4x4
Jazda emerycka, 20/20/60 miasto/drogi wojewódzkie/s3 (tempomat na s3 104km/h) - 5.0l
Jazda średnia bez szaleństw (podobne proporcje, tempomat na s3 - 116km/h) - 6.0l
Jazda "normalna" (podobne proporcje, dynamiczne przyśpieszanie, tempomat na s3 - 126km/h) - 7.0l
Odcinek 70-kilometrowy na s3 (śpieszyło mi się, tempomat na 170km/h) - 13l/100km. :lol:

Proszę nie sugerować się tym, że wzrost o 10km/h na tempomacie powoduje wzrost spalania o litr. Raczej spowodowane jest to bardziej dynamiczną jazdą poza eską.
_________________
:)
 
     
Godefroy_1987

Marka: Dacia
Model: Duster 150KM, 4x4
Dołączył: 15 Lis 2020
Posty: 16
Wysłany: 2021-05-08, 11:51   

OK - zrobiłem 5000km. W tym jazda z Krakowa nad morze (4os + bagaże), trasa Kraków - Warszawa - Kraków i parę innych w różne miejsce, kilka razy w góry. Ogólnie 3/4 trasa, 1/4 miasto. Komputer pokazuje 6.6 - 6.7 litrów.

Patrzyłem z ciekawości jak jechałem remontowaną A1 - 70km/h na tempomacie to spalanie 3.5 - 4.5 litra. Przy 90km/h - ok. 5.5 litra.
 
     
Cytrynola


Marka: Dacia
Model: Duster 2
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 14 Kwi 2021
Posty: 135
Wysłany: 2021-05-11, 00:55   

To może tak dla odmiany, ja zapytam zamiast się chwalić.
Przy jakim poziomie paliwa w baku zapala się kontrolka, a przy jakim przestaje wyświetlać liczbę kilometrów możliwych do przejechania?
Drugie, może trochę trudniejsze. Czy liczba kilometrów pozostała do przejechania jest obliczona na podstawie średniego zużycia wyliczonego przez komputer, czy bieżącego, np. uśrednionego za jakiś tam krótki czas?

Na razie nie podaję moich wniosków, by nie sugerować odpowiedzi.
 
     
mikeleft

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 29 Lip 2019
Posty: 271
Wysłany: 2021-05-11, 11:21   

U mnie rezerwa zapala się przy około 10L w baku.
Licznik zasięgu wyłącza wskazania przy chyba 80-90km.
Nie wiem, jak obliczany jest ten zasięg, spalanie średnia mam bardzo podobne przed i na rezerwie.
Jeżeli wypalę białą, grubą kreskę rezerwy do końca, w baku mam jeszcze niecałe 5L paliwa.
 
     
Kapitan Shinobi
Predator

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Dołączył: 10 Gru 2019
Posty: 392
Wysłany: 2021-05-11, 23:03   

To może i ja o coś zapytam:
wasz rekord (km) na jednym baku.
Przy czym pyt. dotyczy raczej czystej benzyny, z przyczyn oczywistych. Zasięgiem Diesel lub benzyna+LPG zawsze wygra z petrolem.
I jeszcze okoliczności - czy to było do przysłowiowego "suchego" baku, innymi słowy, jak oceniacie, ile jeszcze przy dobrych wiatrach by Dacia zrobiła.
 
     
Cytrynola


Marka: Dacia
Model: Duster 2
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 14 Kwi 2021
Posty: 135
Wysłany: 2021-05-12, 11:44   

Z tym zasięgiem to jest właśnie problem - wyjeżdżasz z punktu A, licznik wskazuje, że przejedziesz 280 km, do celu masz 170 km. Wydaje się ok, mam zapas nawet do rezerwy. Wpadasz na autostradę i po 120 km włącza się rezerwa i pokazuje zasięg 90 km. Przejeżdżasz kolejne 3-40 km i zasięg robi się -- km. A to już nie jest wcale śmieszne, bo kolejny MOP ze stacją za 30 km.

Uważam, że zdecydowanie lepiej bym się czuł, gdyby mi licznik wskazywał ilość paliwa w baku. System tę informację ma, bo sprawdzałem w komputerze.
Jak już tak brniemy w offtop, to temperatura silnika w stopniach Celsjusza zamiast wykresy też byłaby bardziej wygodna, przynajmniej dla mnie.
Ostatnio zmieniony przez Cytrynola 2021-06-05, 10:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
robercik
robert

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 130
Wersja: Comfort
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Wiek: 52
Dołączył: 25 Lis 2019
Posty: 131
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2021-05-13, 20:33   

U mnie średnia z 33tyś km liczona apką na smartfonie 7.24litrów na 100km. Najwięcej na baku przejechałem 620km ale po zatankowaniu komp w samochodzie pokazuje zasięg 740km. Myślę że do suchego przejechałbym nie więcej niż 670-680km. Zużycie obliczone w oparciu o dystrybutor i przebieg oczywiście.
 
     
keikan


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2020
Wiek: 49
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 14
Skąd: Krak-off
Wysłany: 2021-05-20, 09:55   

Godefroy_1987 napisał/a:
OK - zrobiłem 5000km. W tym jazda z Krakowa nad morze (4os + bagaże), trasa Kraków - Warszawa - Kraków i parę innych w różne miejsce, kilka razy w góry. Ogólnie 3/4 trasa, 1/4 miasto. Komputer pokazuje 6.6 - 6.7 litrów.

Patrzyłem z ciekawości jak jechałem remontowaną A1 - 70km/h na tempomacie to spalanie 3.5 - 4.5 litra. Przy 90km/h - ok. 5.5 litra.


Gratuluję wyniku. Aż się nie chce wierzyć.
Mnie w trasie nie udało się zejść poniżej 7,5 - 7,8 litra przy jeździe 90-100 km/h
Zwykle mam spalanie w trasie w okolicy 8,5 litra.
Gdy jadę szybciej (130-150 km/h) to jest 9-10 litrów ...

Odkąd mam auto (ponad rok) nie udało mi się zejść ze spalaniem, żeby widzieć 6 z przodu nawet przy jeżdzie z prędkością 70-90 km/h w trasie...
 
     
keikan


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2020
Wiek: 49
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 14
Skąd: Krak-off
Wysłany: 2021-05-20, 10:00   

Cytrynola napisał/a:
To może tak dla odmiany, ja zapytam zamiast się chwalić.
Przy jakim poziomie paliwa w baku zapala się kontrolka, a przy jakim przestaje wyświetlać liczbę kilometrów możliwych do przejechania?
Drugie, może trochę trudniejsze. Czy liczba kilometrów pozostała do przejechania jest obliczona na podstawie średniego zużycia wyliczonego przez komputer, czy bieżącego, np. uśrednionego za jakiś tam krótki czas?

Na razie nie podaję moich wniosków, by nie sugerować odpowiedzi.


Kiedyś zatankowałem, gdy na wyświetlaczu możliwych do przejechania kilometrów pojawiły się "--" czyli powinienem stanąć z uwagi na pusty bak;)
Ciekawe, bo gdy wtedy zatankowałem do pełna, to wynika, że w baku mam jeszcze ok. 15 litrów benzyny...
 
     
Cytrynola


Marka: Dacia
Model: Duster 2
Silnik: TCe 130
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2021
Dołączył: 14 Kwi 2021
Posty: 135
Wysłany: 2021-05-20, 13:35   

keikan napisał/a:
Gratuluję wyniku. Aż się nie chce wierzyć.
Mnie w trasie nie udało się zejść poniżej 7,5 - 7,8 litra przy jeździe 90-100 km/h
Zwykle mam spalanie w trasie w okolicy 8,5 litra.
Gdy jadę szybciej (130-150 km/h) to jest 9-10 litrów ...

Odkąd mam auto (ponad rok) nie udało mi się zejść ze spalaniem, żeby widzieć 6 z przodu nawet przy jeżdzie z prędkością 70-90 km/h w trasie...


Mam takie doświadczenie, że jadąc w dwa samochody trasą ponad 400 km kolega miał zawsze spalanie o pół litra mniej na setkę. I to niezależnie, którym samochodem jechał.
To jest umiejętność delikatnego używania pedałów, czy coś w tym stylu.

Inny kolega potrafił zejść ze spalaniem na benzynie do poziomu 3,4 litra/100 km i to zarówno w Focusie, jak i Ceed, oba z silnikami 1,6. Prędkości przelotowe rzędu 70-90 km/h, wieczór, ale standardowo te samochody na tej trasie w standardowym przejeździe osiągały 5,5-7l/100 km.

A więc technika, trzeba się doskonalić :)
 
     
JS
JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Dołączył: 25 Sie 2017
Posty: 237
Skąd: CRY
Wysłany: 2021-05-20, 14:20   

Panie i Panowie, nieustanny szacun dla wszystkich schodzących ze spalaniem poniżej norm fabrycznych! Ale im większy mój szacunek, tym większy niepokój, jak można w taki sposób żyć i jeździć samochodem (absolutnie bez prawa krytyki i narzucania czegokolwiek - ot, takie osobiste uwagi, do których mam prawo).
Mam mojego Dustera od X 2017 r. i średnia spalania z niemal 4 lat "normalnego" (w moim przekonaniu!) użytkowania oscyluje około 9 l LPG/100 km i zawsze pełnym baku Pb. Zużycie mierzone wyłącznie z dystrybutora i przebiegu (bo komputer auta skromny i okrojony przy LPG).

Staram się nie przekraczać 110 km/h (autostrada do 140 max), nie tamuję ruchu, nie piszczę na światłach i przy hamowaniu, nie marszczę asfaltu, czasem przycisnę, bo taka konieczność, jeździmy zwykle w 2 osoby. Może gdybym był testerem aut albo miał jakąś szczególną dodatkową premię od producenta za niskie zużycie (bo na pewno nie od stacji paliw), rozumiałbym te wyścigi z zaniżaniem spalania. Ponadto zmienność zewnętrznych warunków jazdy, jakość paliwa, typ "nogi na pedałach" także mają naprawdę duże znaczenie i wpływ na margines błędu danego pomiaru - przy stałej prędkości.

Szanuję oczywiście przyzwyczajenia i eko pasje wszystkich użytkowników aut, ale kiedy snuję się za jakąś wypasioną hybrydą, którą ewidentnie oszczędza paliwo i toczy się 70 km/h na prostej i niemal pustej drodze, to oczywiście ją wyprzedzam, ale myślę też: i po jaką cholerę to eko? Gdyby jeszcze widoki pięknych okoliczności przyrody były jakieś szczególne, ale nie - nuda i smęt krajobrazu, brudne rowy i lasy. Zatem naprawdę nie rozumiem. Ale szczerze podziwiam za cierpliwość - i już bez złośliwości: za uzasadnioną ostrożność, która przychodzi z wiekiem lub smutnymi doświadczeniami drogowymi, czego nikomu nie życzę.

Też bym chciał, żeby autko paliło mi 5l na setkę przy normalnej jeździe, ale przecież znajomi baliby się, że zasłabłem albo auto ma awarię...
 
     
Hipolit
Ojciec dyrektor


Marka: Renault
Model: Koleos II
Napęd: 4x4
Dołączył: 17 Kwi 2020
Posty: 231
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2021-05-20, 17:45   

JS popatrz na to z tej perspektywy: niektórzy starają się jeździć ekonomicznie, bo lubią się doskonalić. Jeśli tą samą trasę o podobnym natężeniu ruchu, warunkach pogodowych i podobnym stylu jazdy przejadę zużywając mniej paliwa niż poprzednio to znaczy, że tym razem byłem lepszy. Ot taki sport. Ale kiedyś taką kwestię rozważaliśmy.
Moje obecne spalanie z dystansu ponad 20 tys km wynosi 6,097 wg fuelio. Uważam, że jest w sam raz. Styl jazdy zróżnicowany. Spalanie minimalne jakie zanotowałem to 4,26, a maksymalne 8,67.
 
     
JS
JS


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 16V LPG
Wersja: Laureate
Napęd: 4x2
Rocznik: 2017
Dołączył: 25 Sie 2017
Posty: 237
Skąd: CRY
Wysłany: 2021-05-20, 20:57   

Tak, oczywiście, że rozumiem, doceniam i szanuję, ale chyba nie mam na to cierpliwości - ot, taki feler mojej natury. Zbyt dużo dla mnie zmiennych w tych pomiarach, bo np. 80% moich tankowań jest w jednej stacji, tryb jazdy niemal identyczny, więc standardowo spala ok. 9l gazu - i nie chce być mniej! Wiem, że przy prędkości 90 km/h każde auto, bez względu na jego klasę i markę, cyka jak zegareczek i zapewne wtedy spalanie byłoby optymalne - bez obawy o tzw. "zamulanie" silnika, a sama jazda przyjemnie rozkoszna, ale jakoś noga trochę nie wytrzymuje.

Pozdrawiam wszystkich - bez względu na styl jazdy!
 
     
klazow

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 150
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 04 Lis 2019
Posty: 691
Skąd: Legnica
Wysłany: 2021-05-20, 22:44   

JS, mnie zdecydowanie bliżej do Ciebie. W sumie to pod tym co napisałeś podpisać się mogę. No... może dodał bym tylko, że jak sobie kupiłem Dustera z najmocniejszym silnikiem... to czasami pokusie "pobawienia się" ulegam. Oczywiście tylko czasami i w bez "kozaczenia: kosztem bezpieczeństwa. ;-)

Dla kierujących się zasadami, o których napisał Hipolit, też mam zrozumienie i szacunek.

O tym jak kluczowy jest styl jazdy przekonuję się na własnej skórze. Gdy jeżdżę z wyświetlanym chwilowym spalaniem to z baku ubywa o jakiś litr albo dwa mniej na setkę. :shock:
 
     
Hipolit
Ojciec dyrektor


Marka: Renault
Model: Koleos II
Napęd: 4x4
Dołączył: 17 Kwi 2020
Posty: 231
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2021-05-20, 23:23   

klazow, JS, no i o to chodzi, żeby każdy jeździł tak, jak lubi... byle bezpiecznie. :)
A eko jazdę najbardziej lubię z dziećmi... rowerem. :mrgreen:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 11