Pliki cookie sa wykorzystywane do reklam spersonalizowanych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jezeli nie blokujesz plikow cookies, to zgadzasz sie na ich uzywanie oraz zapisanie w pamieci urzadzenia.
Polityka Prywatnosci/Ciasteczek
  
AKCEPTUJE
DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA Strona Główna DACIA DUSTER forum - KLUB POLSKA
Forum nieoficjalnego Klubu Dacia Duster

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wentylator chłodnicy pracuje po wyłączeniu silnika
Autor Wiadomość
mikeleft

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 29 Lip 2019
Posty: 271
Wysłany: 2021-02-10, 21:49   Wentylator chłodnicy pracuje po wyłączeniu silnika

Cześć.
Sytuacja wystąpiła dzisiaj dwa razy.
Po wyłączeniu silnika wentylator nadal chodzi przez kilka minut. Nie wiem, jak długo dokładnie, ponieważ odpaliłem ponownie silnik na kilka sekund. Po ponownym wyłączeniu silnika, wentylator już się nie załączał.

Wskaźnik temperatury płynu jest na środku skali, na zewnątrz -10st, klima wyłączona, auto nie było gazowane - spokojny dojazd po osiedlu, wcześniej jazda z 2000 obrotów.

Mieliście coś takiego u siebie?
 
     
arnold

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2020
Dołączył: 14 Lis 2020
Posty: 73
Wysłany: 2021-02-11, 10:02   

Wentylator jeśli zaszły warunki do jego uruchomienia może pracować po wyłączeniu silnika. Wskaźnik temperatury nie patrz to jest piękna ozdoba (w każdym samochodzie gdzie masz dane analizowane przez sterownik).
 
     
mikeleft

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2019
Dołączył: 29 Lip 2019
Posty: 271
Wysłany: 2021-02-11, 21:20   

@arnold.
Sprawdzałem działanie wskaźnika temperatury z podłączonym do auta programem PyRen. Wskaźnik jest dobrze skalibrowany.

Gdyby to się stało latem, to logiczne, że wentylator może chłodzić coś pod maską po wyłączeniu silnika. Żadna nowość. Ale co mogło się przegrzać przy takim mrozie?
 
     
arnold

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2020
Dołączył: 14 Lis 2020
Posty: 73
Wysłany: 2021-02-12, 11:10   

Dlatego napisałem "zaszły warunki do uruchomienia" Nie znamy wszystkich. Mogła go klima wystawić. Może jest zabezpieczenie przed zastaniem wentylatora i czasem go załącza, tak czy siak coś musiało wysterować przekaźnik. To są hipotezy z rękawa, kiedyś szokiem był dla mnie wentylator bez dodatkowego czujnika w Pandzie.
 
     
MarekZawadzki

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2021
Dołączył: 23 Mar 2021
Posty: 2
Skąd: Legnica
Wysłany: 2021-04-08, 08:36   

mikeleft, miałem dzisiaj przypadek bardzo podobny lub identyczny. 40 km spokojnej jazdy przy temperaturze blisko zera. Temperatura silnika według wyświetlacza całkowicie w normie - na środku skali.

Po wyłączeniu silnika - może po sekndzie lub dwóch - włączył się wentylator chłodnicy. Po jakimś czasie - po kilku minutach - zaczęła chodzić z mniejszą mocą, w końcu pzestała zupełnie.

Nie wiem czy dopatrywać się w tym awarii czy to rzeczywiście cecha użytkowa - coś tam sobie chłodzi.

Z ogólnego przeglądu neta wnioskuję, że nie można wykluczyć też tego, że jest to jeden z objawów wypalania filtra cząstek stałych - u Ciebie widzę wystąpiło to w dieslu. Nie mam pewności, że dotyczy to też Dacii, ale w kilku miejsach o czymś podobnym piszą.

Marek
 
     
maugu

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2018
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 137
Wysłany: 2021-04-08, 09:31   

Miałam coś podobnego z klimą i powiedziano mi, (dotyczyło innego samochodu - być może w Dacii też tak jest), że jest załączana automatycznie raz na jakiś czas - jeżeli przed dłuższy czas jej nie włączano. Być może z wentylatorem i innymi elementami wyposażenia jest podobnie by się "nie zastały" . Swoja drogą dobrze, że nie są tak znienacka pobudzane układy wspomagania hamowania :)
_________________
Od f126p do Dustera
 
     
arnold

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2020
Dołączył: 14 Lis 2020
Posty: 73
Wysłany: 2021-04-08, 10:18   

Co do zastania wentylatora, to jest dość częsta usterka w przypadku starszych samochodów, długo nie używany, później zaciera się łożysko i wypada bezpiecznik i jeździmy zadowoleni bez wentylatora. Jak widać to może być jeden z wspomnianych warunków.
Moim zdaniem to jest lepsze niż pokręcanie wentylatorem ręką we własnym zakresie lub wystawienie go w teście urządzeń przez OBD.
 
     
MarekZawadzki

Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 115KM
Wersja: Prestige
Napęd: 4x4
Rocznik: 2021
Dołączył: 23 Mar 2021
Posty: 2
Skąd: Legnica
Wysłany: 2021-04-08, 10:31   

W przypadku moim i autora wątku raczej na zastanie wentylatora bym nie stawiał - mam samochód 3 tygodnie i 1000 km przebiegu.
 
     
arnold

Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.0 TCe 100
Wersja: Prestige
Napęd: 4x2
Rocznik: 2020
Dołączył: 14 Lis 2020
Posty: 73
Wysłany: 2021-04-08, 10:46   

Chodzi mi o to że przed 2010 wentylatory nie używane stawały dęba, jeśli teraz wprowadzono uruchomienie go raz na jakiś czas to tylko się cieszyć.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
www.nowakobiecosc.pl
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 10